Tavuklarda plazma, kursak ve pankreasta alfa-amilaz aktivitesi
The Alfa-amylase activity in plasma, crop and pancreas of broilers
  1. Tez No: 80005
  2. Yazar: ERDAL MATUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKER ÇÖTELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tavuklarda Plazma, Kursak ve Pankreasta a-Amilaz Aktivitesi Bu araştırmada broilerlerde plazma, pankreas, kursak dokusu ve içeriğinde a-amilaz aktivitesinin yaşa ve cinsiyete göre değişimi incelendi. Materyal olarak 336 adet ISA- 15 broiler hibrit civciv kullanıldı. Hayvanlar 224'ü erkek, 112'si dişi olmak üzere iki gruba ayrıldı. Erkeklerden 3'er gün arayla, dişilerden ise 12. güne kadar 3'er gün, 12. günden deneme sonu olan 42. güne kadar 9' ar gün arayla ve her seferinde 16'şar hayvan kullanılmak üzere pankreas, kursak içeriği, kursak dokusu ve kan örnekleri alındı. Kan örnekleri hemen santrifüj edilerek plazmaları ayrıldı. Doku ve içerik örneklerine homojenizasyon ve santrifüj işlemleri uygulanarak süpernatantlan elde edildi. Plazma ve supernatant örneklerinde a-amilaz aktivitesi belirlendi. Araştırmamızda plazma, pankreas ve kursak içeriği a-amilaz aktivitelerinin yaşa bağlı olarak arttığı belirlendi, a-amilaz aktivitesindeki artışlar total aktiviteler hesaplandığında daha belirgin 51 olarak görüldü. Kursak dokusunda çok düşük düzeyde a-amilaz aktivitesi belirlenmesine rağmen, bu aktivitenin kursak dışı kaynaklardan kursak dokusuna geldiği düşünüldü. Plazma a-amilazı ile pankreatik a-amilaz aktivitesinin yaşa bağlı değişimleri arasında yüksek düzeyde korelasyon saptandı. Pankreas a-amilaz aktivitesi 12. gün için dişilerde erkeklere oranla yüksek, total pankreatik a-amilaz aktivitesi 12. 21. ve 39. günlerde, total kursak içeriği a-amilaz aktivitesi ise 6. günde erkeklerde daha fazla bulundu.
Özet (Çeviri)
The a-amylase Activity in Plasma, Crop and Pancreas of Broilers. In this study, the change of a-amylase activity in plasma, pancreas, crop tissue and crop content according to the age and sex was investigated. 33 6 ISA- 15 broiler hibrit chicks were used as material. The chicks were separated in two groups as 224 male and 112 female. Pancreas, crop content, crop tissue and blood samples, crop content, crop tissue and blood samples were taken prom male chicks every 3 days. The same samples were taken prom females every 3 days till the 12 day and from 1201 day to 42nd day samples were taken every 9 days. 16 chicks were used in each trial. The blood samples were centrifuged instantly and their plasma were separated. The tissue and content samples were homogenized and centrifuged and men their supernatants were obtained. The a-amylase activity were determined in plasma and supernatant samples. In our study we determined that the a-amylase activity in plasma pancreas and crop content increases relating to the age. When the total activities were calculated, the increase in a-amylase activity observed clearly. A high correlation was determined between the variation of a-amylase activity in plasma and pancreas according to the age. The pancreatic a-amylase activity of the females were found higher than the males for 12th day. The total pancreatic a-amylase activity of males in 12th, 21st and 39th days and die a-amylase activity of the crop content of males in 6th day were found higher. 5