Açık Kaynak İstihbaratı'nın (AKİS) terörle mücadelede rolü
The role of Open Source Intelligence (OSINT) in counter-terrorism
  1. Tez No: 800051
  2. Yazar: EMRE KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TINAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Terörle mücadele edilirken başvurulan araçların başında istihbarat gelmektedir. Açık Kaynak İstihbaratı ise istihbarat toplama yöntemleri arasında görece en az maliyetli ve etkin olmasının yanı sıra üretilen istihbaratın çok yüksek bir oranı da açık kaynaklardan edinilmektedir. Literatürde; Açık Kaynak İstihbaratının terörle mücadeledeki rolünün incelendiği çalışma sayısı son derece sınırlıdır. Dolayısıyla bu tez hem literatürdeki bu boşluğun giderilmesine katkı sunmak hem de“İstihbarat toplama yöntemleri içerisinde Açık Kaynak İstihbaratının yeri ve önemi nedir?”ve“Terörle mücadele stratejilerinde Açık Kaynak İstihbaratı nasıl kullanılabilir?”sorularına cevap bulmak amacıyla hazırlanmıştır. Nitel araştırma tekniklerinden kaynak tarama yönteminin kullanıldığı bu tezde; istihbarat ve Açık Kaynak İstihbaratı kavramlarının yanı sıra terör ve terörle mücadele kavramları da derinlemesine incelenmiştir. Terörle mücadele edilirken kullanılacak kısa vadeli ve uzun vadeli stratejiler sistematik bir biçimde açıklanmış, Açık Kaynak İstihbaratının bu stratejilerde nasıl kullanılacağı detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda; Açık Kaynak İstihbaratının terörle mücadelede kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biri olduğu değerlendirilmiş, günümüz teknolojisinin takip edilerek Açık Kaynak İstihbaratı kullanımının daha sistematik ve teknolojik hale getirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intelligence is one of substantial tools in the counter-terrorism. Open Source Intelligence, on the other hand, is relatively the least costly and effective among intelligence collection methods, and a very high proportion of the intelligence produced is obtained from open sources. In the literature; the number of studies examining the role of Open Source Intelligence in the counter-terrorism is limited. Whereas, this thesis is designed both to contribute to the elimination of this gap in the literature and to answer questions like“What is the place and importance of Open Source Intelligence among intelligence collection methods?”and“How can Open Source Intelligence be used in counter-terrorism strategies?”In doing so, this research relies on the literature review among the qualitative research techniques. In addition to the concepts of intelligence and Open Source Intelligence, the concepts of terrorism and counter-terrorism are also examined in depth. Short-term and long-term strategies to be used in the fight against terrorism are explained systematically, and how Open Source Intelligence will be used in these strategies is discussed in detail. As a result of the study; it has been evaluated that Open Source Intelligence is one of the most effective methods that can be used in the counter-terrorism, and it has been concluded that the use of Open Source Intelligence should be made more systematic and technological by following current technology.