Rusya-Ukrayna Savaşı bağlamında istihbarat sürecinin incelenmesi
Research of intelligence process in the context of the Russia- Ukraine War
  1. Tez No: 985356
  2. Yazar: YAVUZ BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde uluslararası ilişkiler, ittifaklar, silah sistemleri ve hatta muharebe sahası hiç görülmediği kadar değişmiş ve karmaşık bir hal almıştır. Bir o kadar istihbarat ve analizin önemi ve ağırlığı da artmış, barışta ve savaşta karar verme süreçlerinin en büyük kuvvet çarpanı olmuştur. İstihbarat gayretleri Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal girişimine yönelik harekatın gidişatını hiç olmadığı kadar etkilemiş, savaşın tarafları istihbarat sürecini layıkıyla yürütenler ve başarısız olanlar diye ikiye ayrılmıştır. Bu çalışmanın amacı stratejik, operasyonel ve taktik istihbarat faaliyetlerinin Rusya-Ukrayna Savaşındaki etkisi, önemi, kapsamı ve değişimini ortaya koymaktır. Ayrıca, bu çalışma istihbarat, istihbarat analizi, istihbarat teşkilatlanması ve başlıca istihbarat yöntemleri olan İnsan İstihbaratı (İNİS), Açık Kaynak İstihbaratı (AKİS), Görüntü İstihbaratı (GÖRİS) ve Sinyal İstihbaratı (SİNİS) tanım ve konularına değinmekte, istihbarat kuruluşları ile ilgili bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, international relations, alliances, weapons systems, and even the battlefield itself have undergone unprecedented changes and have become increasingly sophisticated. In parallel, the importance and weight of intelligence and analysis have substantially increased, becoming one of the most critical force multipliers in decision-making processes during both peace and war. Intelligence efforts have had an unparalleled impact on the course of Russia's attempted invasion of Ukraine on February 24, 2022. As a result, the parties to the conflict have been effectively divided into those who have successfully conducted the intelligence process and those who have failed to do so. The aim of this study is to examine the impact, significance, scope, and evolution of strategic, operational, and tactical intelligence activities in the context of the Russia–Ukraine War. Furthermore, the study addresses the definitions and key concepts of intelligence, intelligence analysis, intelligence organization, and the principal intelligence collection disciplines, including Human Intelligence (HUMINT), Open Source Intelligence (OSINT), Imagery Intelligence (IMINT), and Signals Intelligence (SIGINT), while also providing information about intelligence agencies.