Taşıtlarda araç altının tamamen kapalı olmasının lift kuvvetine etkisinin analiz edilmesi
Analysis of the effect of covering the underbody of vehicle on lift force
- Tez No: 800054
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CİNİVİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Her alanda olan gelişmeler gibi taşıt teknolojisindeki gelişmeler de performans artırımı üzerinedir. Performans artırımı kısaca taşıtın verimini artırmak anlamındadır, yani taşıtta kullanılan enerji kaynağından elde edilen gücün, en iyi şekilde kullanılarak maksimum hız, ivmelenme, yokuş kapasitesi ve de günümüz dünyasında en önemli etkenlerinden olan ekonomikliği sağlamasıdır. Özellikle günümüzde artan petrol fiyatları ve petrol ürünlerinin yanması sonucu açığa çıkan zehirli gazların insan sağlığını olumsuz etkilemesinden dolayı, otomotiv endüstrisi bütün imkânlarını kullanarak, yakıt sarfiyatını minimize etmeye ve yeni enerji kaynakları bulmaya yoğunlaşmıştır. Yapılan bu çalışmalardan birisi taşıt üzerine gelen dirençlerin etkisini azaltmaktır. Bu dirençleri azaltmanın yolu etki eden dirençlerin, taşıt üzerindeki etkilerini iyi bilmektir. Bu dirençler; tekerleklerdeki yuvarlanma direnci, yokuş direnci, atalet direnci, aktarma organları direnci ve aerodinamik dirençlerdir. Aerodinamik, Önceleri sadece gemi ve uçak tasarımlarında kullanılıyordu çünkü doğrudan bu alanlarla ilgiliydi. Uçak ve gemi tasarımcıları bu konuda oldukça deneyimliydiler ve kendileri için en iyi model olabilecek hem hava ortamında hem su ortamında enerji tüketimini en aza indirerek hareket eden kuşların ve balıkların bu özelliklerini tasarımlarında rahatça kullanabiliyorlardı. Doğadan esinlenerek oluşturdukları tasarımlardan, kendileri için gerekli birçok özellik çıkarabiliyorlardı. Fakat kara taşıtları için benzer bir doğal model yoktu. Bu yüzden, otomobil tasarımcıları tasarımlarında gemi ve uçak şekillerini entegre etmeye çalıştılar. Ama bu çalışmaların yanlış olduğunun farkına vardılar. Bu başarısız entegrasyon sürecinden uzaklaşmalarıyla birlikte otomobil aerodinamiği ileri doğru bir ivme kazanmıştır. Günümüzde kullanılan üst segment araçların altının tamamen kapalı olması dikkat çekmektedir. Bu durum ise bu araçların daha iyi yol tutuşu, daha iyi manevra kabiliyeti ve daha iyi bir hızlanma performansı göstermesine olanak sağlamaktadır. Yapılacak olan bu çalışmada taşıtların altının tamamen kapalı olup olmaması aerodinamik kuvvetlerini nasıl etkilediği bilgisayar ortamında analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Like developments in every field, developments in vehicle technology are also about performance enhancement. Performance enhancement briefly means to increase the efficiency of the vehicle, in other words, it is the best use of the power obtained from the energy source used in the vehicle to provide maximum speed, acceleration, uphill capacity and economy, which is one of the most important factors in today's world. The automotive industry has focused on minimizing fuel consumption and finding new energy sources by using all its means, especially because of today's increasing oil prices and the toxic gases released as a result of the combustion of petroleum products adversely affect human health. One of these studies is to reduce the effect of resistance on the vehicle. The way to reduce these resistances is to know the effects of the resistances on the vehicle well. These resistances are; rolling resistance, hill resistance, inertia resistance, powertrain resistance and aerodynamic resistance. Aerodynamics was previously only used in ship and aircraft designs because it was directly related to these areas. Aircraft and ship designers were very experienced in this regard and could easily use these features of birds and fish, which could be the best model for them, in their designs, by minimizing energy consumption both in air and in water. They were able to extract many features necessary for them from the designs they created inspired by nature. But there was no similar natural pattern for land vehicles. That's why auto designers tried to integrate ship and airplane shapes in their designs. But they realized that these studies were wrong. As they moved away from this unsuccessful integration process, automobile aerodynamics gained momentum forward. It is noteworthy that the bottom of the upper segment vehicles used today is completely closed. This allows these vehicles to show better handling, better maneuverability and better acceleration performance. In this study, it will be analyzed in computer environment how the bottom of the vehicles affects the aerodynamic forces.