Bir tıp fakültesinde vaka temelli öğrenme ile takım temelli öğrenmenin karşılaştırılması
Comparison of case-based learning and team-based learning in a medical faculty
- Tez No: 800140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM ALPER SOLAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Aktif öğrenim metotları sağlık alanı gibi iletişim becerilerinin ve takım çalışmasının önemli olduğu alanlardaki fakültelerde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Tıp fakültelerinde de sıkça kullanılan bu yöntemler öğrencileri konu içindeki temel esasları daha kalıcı bir şekilde öğrenmeleri hedeflenmiştir. Bu çalışmada mezuniyet önce tıp fakültesi öğrencilerine probleme dayalı öğrenim ve takıma dayalı öğrenim metotları uygulayarak bu metotların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim göre 140 mezuniyet öncesi öğrenciye 2020 Tıp Fakültesi Çekirdek Eğitim Programında bulunan 5 yetkinlik (Adrenal Yetmezlik, Botulizm, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Miyastenia Gravis, Geçici İskemik Atak) üzerinde Takıma Dayalı Öğrenim ve Probleme Dayalı Öğrenim teknikleri kullanılarak üçer saatlik eğitim verilmiştir. Öğrencilerin eğitim öncesi, hemen sonrası ve 3 ay sonrası temel bilgi düzeyleri 10 adet çoktan seçmeli soru içeren sınavlarla değerlendirilmiştir. Takıma dayalı öğrenim gören ve probleme dayalı öğrenim gören öğrencilerin bilgi düzeylerinin değişimi ve birbirleri ile karşılaştırılması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Active learning methods have started to be used frequently in faculties in areas where communication skills and teamwork are important, such as the field of health. These methods, which are frequently used in medical faculties, are aimed at making students learn the basic principles in the subject in a more permanent way. In this study, it is aimed to compare these methods by applying problem-based learning and team- based learning methods to medical school students before graduation. Method: 140 pre-graduate students from Istanbul Medeniyet University Faculty of Medicine was trained three hours by using Team-Based Learning and Problem-Based Learning techniques on 5 units (Adrenal Insufficiency, Botulism, Crimean-Congo Hemorrhagic Fever, Myasthenia Gravis, Transient Ischemic Attack) in the 2020 Medical Faculty Core Education Program. The basic knowledge levels of the students before, immediately after and after 3 months of education were evaluated with exams containing 10 multiple-choice questions. The change in the knowledge levels of the team-based learning(TBL) and problem-based learning(PBL) students and their comparison with each other were examined. Results: While there is no statistically significant difference between the groups in terms of knowledge test score (t3) after three months (p>0.05), there is a statistically significant difference in terms of knowledge test scores before training (t1) and at the end of training (t2).