The withdrawal of Turkey from the Istanbul Convention: Women's rights, public opinion and the ability of the government to fight violence against women
Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi: Kadın hakları, kamuoyu ve devletin kadına yönelik şiddetle mücadele yeteneği
- Tez No: 800144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARCO BOSCEHELE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kadına yönelik şiddet tüm dünyada süregelen bir sorundur ve Türkiye de bir istisna değildir. Bu sorun toplumsal yapıda derinlere indiği için pek çok kadın şiddet mağduru oluyor. Bu endişelerin bir sonucu olarak, Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da genel olarak İstanbul Sözleşmesi olarak adlandırılmıştır. Avrupa Konseyi'nin özellikle kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele anlaşmasıdır. Bakanlar Kurulu'nun İstanbul'daki 121. oturumunda kabul edildi. İstanbul'daki 121. Bakanlar Toplantısı'nda onaylandı. Türkiye aynı zamanda Sözleşmeyi Mart 2012'de onaylayan ilk ülke oldu ve onu toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti özel alandan kamusal alana taşıma hareketinin görünür bir amblemi haline getirdi. Ancak Türkiye, ulusta cinsiyet oluşumu açısından istilacı, alçaltıcı ve Türk toplumunun üzerine kurulduğu geleneksel değerlerle bağdaşmaz olduğunu öne sürerek Mart 2021'de İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeyi tercih etti. Ayrıca Sözleşme'nin anlamlı bir iyileştirme sağlamadığını ve hükümetin toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önlemek ve kadınları korumak için uygun ulusal önlemlere sahip olduğunu iddia ediyor. Bu geri çekilme kararına Türk kitlelerinin tepkisi karışık oldu. Bu araştırma çalışması bu nedenle Türk halkının tepkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır ve bunu yapmak için sonuç toplamak ve elde etmek için anketler yapmaktadır. Aynı zamanda, Türkiye'nin yıllardır kadına yönelik şiddet konusunu nasıl ele aldığına ilişkin mevcut ikincil verileri de inceler. Bunu yaparken, Tarihselci Teoriye uygun olarak geçmiş kalıpları inceler ve ayrıca Türkiye'nin kadına yönelik şiddet sorunuyla mücadele etme kabiliyetini eleştirel olarak analiz etmek için Türk Ceza ve Ceza Kanunu anlayışını derinlemesine inceler. Kanunları, politikaları ve teorileri kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra, çalışma, İstanbul Sözleşmesi'nin yokluğunda iyileştirme için bir yol haritası önermektedir.
Özet (Çeviri)
Violence against Women has been an ongoing problem around the world, and Turkey has been no exception either. Many women become a victim violence as this problem is deep rooted in the societal structure. As a result of these concerns, The Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence, or as it is generally referred to as the Istanbul Convention was brought about. It is an agreement of the Council of Europe to fight against gender-based violence, especially against women. It was adopted at the 121st session of Ministers in Istanbul. It was approved at the 121st Ministerial Session in Istanbul. Turkey was also the first country to ratify the Convention in March 2012, making it a visible emblem of the movement to push gender-based violence from the private to the public realm. However, Turkey opted to withdraw from the Istanbul Convention in March 2021, citing that it is invasive in terms of gender formation in the nation, demeaning, and incompatible with the traditional values on which Turkish society is founded. It also claims that the Convention has not resulted in any meaningful improvements, and that the government has appropriate national measures in place to prevent gender-based violence and protect women. The reaction of the Turkish masses to the decision of this withdrawal was a mixed one. This research study therefore aims at analyzing the reaction of the Turkish people, and to do so it conducts surveys to gather and obtain results. At the same time it studies the existing secondary data regarding how Turkey has been tackling the issue of VAW over the years. In doing so it studies the past patterns in accordance with the Historicist Theory and also takes an in-depth look into the understanding of the Turkish Penal and Criminal code to critically analyze Turkey's capability tackle the problem of violence against women. After extensively studying laws, policies and theories, the study suggests a roadmap for improvement in the absence of the Istanbul Convention.