Impact of migration on wages of low educated natives in Sweden, 1993-2003
İsveç'te göçün düşük eğitimli yerli nüfusun ücretlerine etkisi, 1993-2003
- Tez No: 800176
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖRJAN SJÖBERG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Demography, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Stockholm School of Economics
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada ele alınan sorular şunlardır: (i) Göçün, düşük eğitimli İsveç nüfusunun ücret düzeyi üzerindeki etkisi nedir? ve (ii) düşük eğitimli İsveç doğumluların ücretlerini belirleyen diğer olası faktörler nelerdir? İsveç verileri için iki yıllık aralıklarla 1993'ten 2003'e kadar tam nüfus verileri kullanılarak, bir sabit etkiler modeli tahmin edilmektedir. Artan ücretle ilişkili faktörler, yabancı göçmenlerin (hem OECD ülkelerinden hem de OECD dışı ülkelerden) işgücü piyasasındaki payı, ekonomideki istihdam düzeyi, düşük eğitimli yerlilerin işgücü piyasasındaki payı, yaş ve nispeten daha yüksek eğitime sahip olmalarıdır. Öte yandan, daha düşük ücretlerle ilişkili faktörlerin, bir işgücü piyasasından diğerine iç hareket ve toplam işsiz geçen gün sayısı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The questions addressed in this paper are (i) What impact does immigration have on the wage level of the low educated Swedish population?, and (ii) what are the other possible factors determining the wages of the low educated Sweden born? Using full population data from 1993 to 2003 with two-year intervals for Swedish data, a fixed effects model is estimated. Factors associated with increasing wage are share of foreign migrants (both from OECD and non-OECD countries) in the labour market, employment level in the economy, share of low educated natives in the labour market, age and having relatively higher education. Factors associated with lower wages, on the other hand, are found to be internal movement from a labour market to another and total days unemployed.