Sosyal medyada Covıd-19 pandemi sürecinin durumsal kriz iletişimi teorisi bağlamında analizi: Sudan Sağlık Bakanlığı üzerine bir inceleme
Analysis of the Covid-19 pandemic process in social media within the context of situational crisis communication theory: An examination of the Ministry of Health of Sudan
- Tez No: 800186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM KOÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada; sosyal medyada Covid-19 pandemi sürecinin Durumsal Kriz İletişimi Teorisi (DKİT) bağlamında, Sudan Sağlık Bakanlığı (SSB) üzerine bir inceleme yapılmıştır. Araştırmanın amacı, Sudan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nın Covid-19 pandemisi sırasında salgını nasıl yönettiğini ortaya koymaktır. Çalışmada DKİT'ye göre Covid-19 krizin öncesinde, anında ve sonrasında kriz ifadesinin gerekçeleri, kriz paydaşları, sorumluluk atıfları ve karşılama stratejileri sorularına cevap aranmıştır. Araştırma kapsamında; SSB'nin, 2019 döneminde başlamış olan Covid-19 krizine dair kriz süresince Twitter sayfasındaki yapılan twittleri incelenerek verilere ulaşılmıştır. Ulaşılan veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bilginin sosyal medya devriminde çok hızlı yayıldığı günümüzde, sosyal medya, kurumlarda birçok avantaj ile birlikte dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Araştırmanın sorularından yola çıkarak; çalışma ve analizlerden sonra şu sonuçlara ulaşılmıştır: SSB'nin yaşadığı Covid-19 krizi DKİT'ye göre kriz öncesinde kriz ifadesinin gerekçeleri, kriz paydaşları, sorumluluk atıfları ve karşılama stratejileri bakıldığında herhangi bir kriz stratejisi kullanılmamıştır. Buna göre SSB'nin kriz iletişimi yönetimi noktasında geç kaldığı ve Twitter hesabını kriz iletişimi bağlamında kriz öncesinde hiç kullanmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kriz dönemine geldiğinde kriz ifadesinin gerekçeleri bulunup; kriz paydaşları ise Sağlık Bakanlığı, Sudan'daki hastaneler ve sağlık örgütleri, İletişim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, komşu ülkeler, Çin Cumhuriyeti olup; sorumluluk atıfları mağdur kümesinde olup; kullanılmış strateji ise destekleme stratejisi olarak değerlendirlimiştir. Kriz sonrası döneminde kriz ifadesinin gerekçeleri bulunup; kriz paydaşları ise Sağlık Bakanlığı, Sudan'daki hastaneler ve sağlık örgütleri, İletişim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, komşu ülkeler, Çin Cumhuriyeti olup; sorumluluk atıfları önlenebilir kümesinde olup; kullanılmış strateji ise destekleme stratejisi olarak değerlendirlimiştir. Son olarak SSB'nin Covid-19'un etkilerini azaltmak, Sudan halkı ve toplumunu korumak için DKİT'den kullandığı kriz karşılaşma stratejisinin etkili olduğu görülmekte birlikte; gelecekte karşılaşacağı krizlerde; krizin tüm aşamalarında DKİT'yi aktive bir şekilde kriz karşılama stratejisi kullanmasını faydalı olur. Çalışmanın Covid-19 pandemisi sürecinde devletlerin kriz yönetimini inceleyen ilk çalışma olması açısından ilgili literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a review of the Sudanese Ministry of Health (SSB) was carried out in the context of the Situational Crisis Communication Theory (SCCT) of the Covid-19 pandemic process in social media. The study's objective is to investigate how the Sudanese Ministry of Health handled the epidemic during the Covid-19 pandemic. According to the SCCT, the study aims to find answers to questions about the causes of the crisis, actors involved in the crisis, attribution of responsibility and response strategies before, during and after the Covid 19 crisis. In the scope of the research; The data were obtained by examining the statements made on the official Twitter page of the SSB during the crisis regarding the Covid-19 crisis that started in 2019. The obtained data were evaluated by the content analysis method. As a result, in today's world, where information spreads rapidly through social networks, new media brings many benefits and drawbacks to institutions. Based on the research questions, the following conclusions were reached after the study and analysis: The Covid-19 crisis experienced by the SSB According to the SCCT, when the reasons for the expression of crisis, crisis stakeholders, responsibility attributions and response strategies were examined, no crisis strategy was used. Accordingly, it was concluded that SSB was late in crisis communication management and never used the Twitter account in the context of crisis communication before the crisis. When it comes to the crisis period, the reasons for the expression of crisis are found; crisis stakeholders are the Ministry of Health, hospitals and health organizations in Sudan, the Ministry of Communication, the Ministry of Labor and Social Security, neighboring countries, and the Republic of China; responsibility references are in the victim cluster; The strategy used was evaluated as a crisis response strategy. In the post-crisis period, the reasons for the expression of crisis are found; crisis stakeholders are the Ministry of Health, hospitals and health organizations in Sudan, the Ministry of Communication, the Ministry of Labor and Social Security, neighboring countries, and the Republic of China; responsibility references are in the avoidable category; The strategy used was evaluated as a crisis response strategy. In conclusion, the crisis response strategies adopted by SCCT's SSB are proven to be effective in reducing the impact of Covid-19 and protecting Sudanese people and society; In future crises; it will be beneficial to use crisis response strategies by activating SCCT in all phases of the crisis . It is thought that the study will contribute to the relevant literature in terms of being the first study to examine the crisis management of states during the Covid-19 pandemic process.