Yaratıcı reklamların marka imajı üzerindeki rolü ve algılanan kalite, marka sadakati ve satın alma niyetine etkisi
Role of creative advertising on brand image and its effect on perceived quality, brand loyalty and purchase intention
  1. Tez No: 800195
  2. Yazar: ŞEVİN ABBASOĞLU BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS DURSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma ile yaratıcı reklamların, marka imajı üzerindeki rolü ve bunun algılanan kalite, marka sadakati ve satın alma niyetine etkisi araştırılması amaçlanmıştır. Böylece yaratıcı reklamların marka bileşenleri üzerindeki etkisi saptanmış ve elde edilen sonuçlar, literatürdeki diğer sonuçlar ile karşılaştırılarak, işletmelere yol gösterecek öneriler sunulmuştur. Reklamcılık alanında, yaratıcılık ödülü almış reklamlar arasından üç tanesi seçilmiş ve tüketicilere anket yöntemi aracılığıyla sorular yöneltilmiştir. Bu sorular aracılığıyla marka bileşenleri olan; marka imajı, marka sadakati, algılanan kalite ve satın alma niyeti kavramlarının, yaratıcı reklamlardan ne ölçüde etkilendiğini ölçmek amacıyla içerik analizi yapılmıştır. Bu anket 485 kişiye uygulanmış ve bazı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın anket sonuçlarına göre; yaratıcı reklamların marka imajı üzerindeki rolünün marka sadakati ve algılanan kalite üzerinde ve marka sadakatinin satın alma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the role of creative advertising on brand image and its effect on perceived quality, brand loyalty and purchase intention. Thus, the effect of creative advertising on brand components was determined and the results obtained were compared with other results in the literature, and suggestions were presented to guide businesses.In the field of advertising, three of the ads that received the creativity award were selected and questions were asked to the consumers through the survey method. Through these questions, brand components; Content analysis was conducted to measure the extent to which the concepts of brand image, brand loyalty, perceived quality and purchase intentionare affected by creative advertising. This questionnaire was applied to 485 people and some results were obtained. According to the survey results of the study; It has been concluded that the role of creative advertising on brand image has a positive and significant effect on brand loyalty and perceived quality, and brand loyalty has a positive and significant effect on purchase intention.