Dijital içerik pazarlaması uygulamalarının tüketici temelli marka denkliği bileşenleri ve çevrimiçi satın alma niyeti üzerindeki etkisi
Digital content marketing applications effect on consumer based brand equality components and online purchase intention
  1. Tez No: 800194
  2. Yazar: MİRAY GÜLSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA LEBLEBİCİ KOÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada; yeni nesil pazarlama iletişim araçları olarak bilinen, dijital içerik pazarlaması uygulamalarının, tüketici temelli marka denkliği bileşenleri (marka farkındalığı, marka çağrışımı, marka sadakati ve algılanan kalite) ve çevrimiçi satın alma niyeti üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında 610 tüketiciye yüz yüze anket yöntemi ile anket uygulaması yapılmış ve elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları aracılığıyla analize tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular; dijital içerik pazarlaması uygulamalarının, tüketici temelli marka denkliği bileşenleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu gösterirken, tüketici temelli marka denkliği bileşenlerinin de çevrimiçi satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak yapılan analizler sonucunda dijital içerik uygulamalarının çevrimiçi satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Böylelikle, dijital içerik uygulamalarının, tüketici temelli marka denkliği bileşenleri üzerindeki ve bu bileşenlerin de çevrimiçi satın alma niyeti üzerindeki etkisi ortaya koyulmuş ve firmalara, etkili ve güçlü bir marka oluşturma konusunda, dijital içeriklerden faydalanılmasının önemi ve gerekliliği hakkında fikirler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to investigate the effects of digital content marketing practices, known as new generation marketing communication tools, on consumer-based brand equity components (brand awareness, brand association, brand loyalty and perceived quality) and online purchase intentions. Within the scope of the research, a face-to-face survey method was applied to 610 consumers and the data obtained were analyzed through SPSS and AMOS programs. Obtained findings; it was found that digital content applications had a significant effect on consumer-based brand equity components, while consumer-based brand equity components had a significant effect on online purchase intention. However, as a result of the analysis, it was concluded that digital content applications do not have a significant effect on online purchase intention. In this way, the effect of digital content applications on consumer-based brand equity components and these components on online purchase intention has been revealed, and companies have been given ideas about the importance and necessity of utilizing digital content in order to create an effective and strong brand.