Canlı ve yaşanabilir şehirler: Kentsel canlılık kriterlerine göre İstanbul ilinin değerlendirilmesi
Vital and livable cities: Evaluation of İstanbul accordingto urban vitality criteria
- Tez No: 800239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ZİYA PAKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kentsel canlılık, yaşanabilir kentsel mekanlar için en önemli gerekliliklerden biridir ve kent sakinlerinin refahını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada İstanbul il bütününde mahalle düzeyinde kentsel canlılık kriterleri üzerinden bir değerlendirme ve haritalama yapılmıştır. Birden fazla veri seti kullanılarak nüfus, bina, POİ ve karma kullanım yoğunluğu, turistik ve ticari alanların yoğunluğu, 2. ve 3. derece yollar, yaya ve bisiklet yolları, parkların yoğunluğu olmak üzere dokuz göstergeyi içeren bir indeks inşa edilmiştir. Sonuç olarak, her bir mahalle için kentsel canlılık indeks değeri hesaplanmıştır. Bu çalışma, İstanbul ölçeğinde metropoliten bir kentte, kentsel canlılığın analiz edilmesi için yeni bir yöntem önerisi sunmaktadır. Çalışma ikincil ve birincil verileri birlikte kullanarak her bir değişkenin kentsel canlılığı değerlendirmedeki kritik rolünü kentli algısı üzerinden ortaya koymaktadır. Bu bulgular, İstanbul'da insanların rahat ve güvenli bir şekilde hareket ettiği canlı ve yaşanabilir mahalleler oluşturmak için gereken kriterlerin analiz edilmesi açısından örnek olabilecek bir kaynak niteliği taşımaktadır. Değerlendirme çerçevesinin gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturması amaçlanmaktadır ve vaka çalışmasının kentsel planlama ve yönetim için bazı temel karar verme desteği sağlayabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban vitality is one of the most important requirements for livable urban spaces and significantly affects the well-being of urban residents. In this study, an evaluation and mapping were made on the urban vitality criteria at the neighborhood level in the whole of Istanbul. Using more than one dataset, an index was constructed that includes nine indicators: population, building, POI and mixed-use density, density of touristic and commercial areas, 2nd and 3rd degree roads, pedestrian and bicycle paths, density of parks. As a result, the urban vitality index value was calculated for each neighborhood. This study proposes a new method for analyzing urban vitality in a metropolitan city on the scale of Istanbul. Using secondary and primary data together, the study reveals the critical role of each variable in evaluating urban vitality through the perception of urban. These findings are an exemplary resource for analyzing the criteria required to create lively and livable neighborhoods in Istanbul where people move comfortably and safely. The assessment framework is intended to provide a basis for future research, and the case study is intended to provide some basic decision-making support for urban planning and management