Exploring the relationship between conviviality and spatial morphology: The case of İzmir, Alsancak
Şenliklilik ile mekansal morfoloji arasındaki ilişkinin incelenmesi: İzmir, Alsancak örneği
  1. Tez No: 924223
  2. Yazar: BATUHAN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Şenliklilik, sosyo-kültürel bağlamı derinleştiren ve paylaşılan deneyimler aracılığıyla canlı, sosyal ve kapsayıcı mekanlar yaratan çok yönlü bir kavramdır. Festivaller, konserler, performanslar, sanat enstalasyonları, geçit törenleri ve spor aktiviteleri gibi etkinlikler bu kepasamda ele alınabilir. Bu çalışma, şenlililik etkinlik ve aktivitelerinin kentsel dokunun mekansal morfolojisince nasıl koşullandığını, özellikle kentsel ağ yapısı içindeki bağlantsallık, bütünleşiklik ve düğümsellik gibi konfigürasyon özelliklerine odaklanmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, yerel yaşamın şenlikliliği teşvik eden çeşitli kentsel etkinliklere ve faaliyetlere ev sahipliği yapmasıyla bilinen İzmir'in merkezi bir ilçesi olan Alsancak'ta bir görgül çalışma yürütmektedir. Küresel şehirlerdeki farklı türdeki şenliklilik etkinlikleri ve faaliyetleri karakterize eden bir yazın taramasının ardından, çalışma Alsancak'ta gerçekleşen tüm faaliyetleri haritalayan odaklanmış bir vaka çalışması sunmaktadır. Haritalama çalışması, bu bağlamda, alan içindeki saptanan etkinlik türlerinin mekansal analizinin temelini oluşturur. Mekandizim analizi, belirli türden birliktelikleri kolaylaştıran kentsel dokunun içsel konfigürasyon niteliklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, bu tez, şenliklilik kavramına yönelik kapsamlı bir morfolojik kavrayış için metodolojik bir çerçeve önererek, daha yaşanabilir şehirler yaratmak için tasarım kılavuzluğu için de girdi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Conviviality is a multifaceted concept that deepens the socio-cultural context and fosters vibrant, social, and inclusive spaces through shared experiences. It encompasses events such as festivals, concerts, performances, art installations, parades, and sports activities in urban environments. This study aims to explore how convivial gatherings are influenced by the spatial morphology of the urban fabric, with a particular focus on configurational features such as connectivity, integrity, and nodality within the urban network structure. To achieve this, the research conducts a case study in Alsancak, a central district in Izmir known for hosting various urban events and activities that promote the conviviality of local life. Following a literature review characterizing different types of convivial events and activities in global cities, the study presents a focused case study mapping all activities taking place in Alsancak. The mapping study, in turn, serves as the basis for a spatial analysis of activity patterns within the site. In this context, Space Syntax analysis is employed to uncover the intrinsic configurational features of the urban fabric that facilitate specific types of conviviality. Ultimately, this thesis proposes a methodological framework for a comprehensive morphological understanding of conviviality, offering design guidance for creating more livable cities.