Sinematografik imaj: İdeanın duygularla ifadesi
Cinematographic image as expression of idea by affects
- Tez No: 800267
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ÖZEL SAĞLAM TİMUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tez, Gille Deleuze'ün Anlam Mantığı isimli eserinden yola çıkarak, filmlerin, olay olarak ele alınması için bir denemedir. Bu bağlamda ilk önce, ifade ve anlam üzerine yapılan, temsil'e dayalı tartışmaların felsefi alt-yapıları sunulduktan sonra, Gilles Deleuze'ün İde, Olay ve Bütün, kavramları incelenip, sonraki aşamada, Deleuze'ün Sinema I ve Sinema II adlı eserleri, bahsi geçen kavramlar bağlamında, incelenmiştir. Çalışmanın son aşamasında, filmlere Olay olarak yaklaşımı örneklendirmek için sinema tarihinden örnek olarak bazı filmler, bu yaklaşım ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis suggests approching to the movies as events based on Gille Deleuze's book The Logic of Sense. In this context, firstly, after presenting the philosophical backgrounds of the representation-based discussions on expression and meaning, Gilles Deleuze's concepts of Idea, Event, and Whole are examined. In the next step, Deleuze's works, Cinema I, and Cinema II, were analyzed in the context of the abovementioned concepts. In the final stage of the study, it is suggested to approach the films as an Event.