The relationship between pre-service EFL teachers' foreign language speaking anxiety and their attitudes towards the teaching profession
İngilizce öğretmen adaylarının yabancı dil konuşma kaygıları ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 800266
  2. Yazar: SEVDA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretmen adaylarının yabancı dil konuşma kaygıları ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu ilişkinin cinsiyet, sınıf düzeyi ve okunmakta olan üniversiteler değişkenleri açısından anlamlı bir fark gösterip göstermediğini ortaya çıkarmak da amaçlanmaktadır. Nicel araştırma yönteminden faydalanılan bu araştırmanın katılımcılarını 2021 – 2022 eğitim öğretim yılı bahar döneminde OMÜ ve SCÜ İngilizce Öğretmenliği bölümü 3. ve 4. sınıf öğrencisi 137 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Katılımcıların yabancı dil konuşma kaygılarını belirlemek amacıyla Horwitz, Horwitz, and Cope (1986) tarafından geliştirilip, Saltan (2003) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeği'' kullanılmıştır. İngilizce öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını saptamak için Üstüner (2006) tarafından geliştirilen ”Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS programı ile incelenmiştir. Katılımcıların yabancı dil konuşma kaygıları ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında negatif yönde zayıf bir korelasyon bulunmuştur. Erkek katılımcıların yabancı dil konuşma kaygıları ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında orta düzeyde negatif bir ilişki bulunurken, kadın katılımcılar için anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ayrıca, 3. sınıf katılımcıların yabancı dil konuşma kaygıları ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında negatif yönde zayıf bir ilişki olduğu görülürken, 4. sınıf katılımcılar için bu hususta önemli bir ilişki saptanamamıştır. Buna ek olarak, OMÜ'de okuyan katılımcıların yabancı dil konuşma kaygıları ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında zayıf düzeyde negatif bir ilişki bulunurken, SCÜ'de okuyan katılımcılar için bu konuda bir ilişki bulunamamıştır. Katılımcıların düşük düzeyde yabancı dil konuşma kaygısına sahip oldukları gözlemlenmiş ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının 'çoğunlukla' pozitif yönde olduğu belirtilmiştir. İngilizce öğretmen adaylarının yabancı dil konuşma kaygı düzeylerini en aza indirebilmek için iş birliğine dayalı aktivitelerden faydalanılması ve hedef dil kullanımının arttırılması önerilmektedir. Öğretmen yetiştirme programlarında İngilizce öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik olumlu tutumlar geliştirebilecekleri öğrenme ve öğretme deneyimleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the correlation between English teacher candidates' foreign language speaking anxiety and their attitudes towards the teaching profession. It is also aimed to find out whether this relationship shows a significant difference in terms of gender, years of study, and universities of the participants. The quantitative research method was utilized and the participants were 137 3rd and 4th year students at the Department of ELT at OMU and SCU in the spring semester of the 2021-2022 academic year. The“FLCAS'' developed by Horwitz, Horwitz, and Cope (1986) and later adapted into Turkish by Saltan (2003) was used to determine the foreign language speaking anxiety levels of teacher candidates. In order to reveal their attitudes towards the teaching profession, the ”Attitude towards the Teaching Profession Scale'' developed by Üstüner (2006) was used. Quantitative data were analyzed with SPSS 26.0. A weak negative correlation was found between participants' foreign language speaking anxiety and their attitudes towards the teaching profession. While there was a moderately negative relationship between male participants' foreign language speaking anxiety and their attitudes towards the teaching profession, no significant difference was found for females. In addition, while there was a weak negative relationship between 3rd year teacher candidates' foreign language speaking anxiety and their attitudes towards the teaching profession, no significant relationship was found for the 4th year teacher candidates. On the other hand, a weak negative correlation was found between the foreign language speaking anxiety levels of the participants studying at OMU and their attitudes towards the teaching profession when the participants studying at SCU showed no significant correlation at all. It was also observed that the participants had a low level of foreign language speaking anxiety and their attitudes towards the teaching profession were 'mostly' positive. In order to minimize the foreign language speaking anxiety levels of teacher candidates, it is recommended to use collaborative activities and the use of the target language should be increased. Learning and teaching experiences should also be provided to teacher candidates in teacher training programs where they can develop positive attitudes towards their future profession.