Subtrokanterik femur kırıklarında intramedüler ve ekstramedüller fiksasyon sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of intramedular and extramedullar fixation results in subtrocanteric femur fractures
- Tez No: 800268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN SITKI ÇEÇEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Subtrokanterik kırıklar tanımlandığı zamandan buyana tedavisi zor ve komplikasyon oranı yüksek kırıklar olagelmiştir. Proksimal femurda deforme edici kas kuvvetleri cerrahi sırasında kırık redüksiyonunu zorlaştırmakta ameliyat sonrasında da kaynama bozukluğu ya da kaynamama ya yol açabilmektedir. Subtrokanterik kırkların tedavisinde uzun yıllar açık redüksiyon ve plak ile fiksasyon uygulanmıştır.Zaman içerisinde intramedüller çivi uygulanmaya başlanmış çivilerin biyomekanik üstünlüğü, daha az invaziv olması, ameliyat süresini kısaltması gibi avantajları fark edilmiştir.Kapalı redüksiyonla uygulanan çiviler kırık hattının açılmaması ve kırık çevresindeki yumuşak dokunun sıyrılmaması sayesinde kırık iyileşmesi için uygun çevre muhafaza edilmiştir.Ancak bunun için anatomik redüksiyondan ödün verilmiş bir miktar deplasman kabul edilmiştir.Bu da kapalı redüksiyon uygulanıp fikse edilmelerine rağmen bazı kırıklarda kaynama bozukluğu, geç kaynama ya da kaynamama gibi durumlara yol açmıştır. Bu kırıklarda açık redüksiyon ile internal fiksasyon uygulanan hastalarda ise mükemmel redüksiyon sağlanmıştır ancak bu defa da açık redüksiyon nedeniyle kırık çevresi yumuşak doku sıyrılmış, kanlanma zarar görmüş, kanama ve enfeksiyon oranları artmıştır. Sonuç olarak subtrokanterik kırıklarda direkt redüksiyon sonrası ekstramedüller fiksasyonun ve indirekt redüksiyon sonrası intramedüller fiksasyonun artıları ve eksileri mevcuttur.Her iki yöntem de günümüze kadar kullanılagelmiş çivilerin ve plakların geliştirilmesi ile pek çok farklı implant kullanılmış bunlarla ilgili pek çok çalışma yapılmıştır.Biz de çalışmamızda subtrokanterik kırıkların tedavisinde intramedüller çivi fiksasyonu ve ekstramedüller plak fiksasyonu ile ilgili edindiğimiz deneyimleri paylaşmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Subtrochanteric fractures have been difficult to treat and have a high complication rate since they were first described. Deforming muscle forces in the proximal femur make fracture reduction difficult during surgery and may lead to malunion or nonunion after surgery. In the treatment of subtrochanteric fractures, open reduction and plate fixation have been used for many years. Over time, intramedullary nails have been applied, and the advantages of nails such as biomechanical superiority, being less invasive, and shortening the operation time have been noticed. The appropriate environment for fracture healing was maintained. However, some displacement was accepted, compromising the anatomical reduction. This resulted in some fractures, such as malunion, delayed union or nonunion, although closed reduction was applied and fixed. In these fractures, excellent reduction was achieved in patients who underwent open reduction and internal fixation, but this time, the soft tissue around the fracture was scraped due to open reduction, blood supply was damaged, and the rates of bleeding and infection increased. As a result, there are pros and cons of extramedullary fixation after direct reduction and intramedullary fixation after indirect reduction in subtrochanteric fractures. Both methods have been used until today, with the development of nails and plates, many different implants have been used and many studies have been conducted on them. We aimed to share our experiences with intramedullary nail fixation and extramedullary plate fixation.