Parsiyel protezlerde ölçü metodlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 80031
  2. Yazar: İSLAM İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ MUĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
66 - ÖZET Alt çene Kennedy I ve II. sınıf vakalarda destek yapı ların farklı özelliklere sahip olması sebebiyle uygulanacak protezlerin, destek yapılarda meydana getirmesi muhtemel za rarları asgariye indirmek için yapılan çalışmalardan biri öl çü kaydının şeklidir. Biz çalışmamızda, ortaya çıkardıkları sonuç bakımından farklılık arz eden anatomik ve fonksiyonel ölçü ile bitirilen protezlerin, destek yapılarda meydana getirdikleri yer deği şikliklerini ve stres dağılımlarını, sonlu elemanlar stres analiz metodunu kullanarak inceledik. Çalışmalarımızı genel sonlu elemanlar stres analiz programının O.D.T.Ü.'de IBM 370/145 sistemine uyarlanmış şek li olan SAP - 4 ile Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Merke zinde gerçekleştirdik. Sonlu elemanlar stres analiz metodunun uygulanması ile elde edilecek sonuçların gerçeği yansıtması, bilgisayara ve rilecek bilgilerin doğruluğuna bağlıdır. Bu amaçla orta yaşlı bir insan mandibulasmdan faydalanılarak, matematiksel bilgi sayar analiz modeli elde edildi. Anatomik ve fonksiyonel matematiksel modelleri ihtiva eden matematiksel bilgisayar analiz modeli, 533 eleman ve 565 düğüm noktasından oluşmaktadır.- 67 - Sistemimizi oluşturan modeller ve materyaller hakkın da, bilgisayara gerekli bilgiler verildikten sonra, dikey yükleme altında her iki matematiksel modelin, her elemanında oluşan stres değerleri ve her düğüm noktasında oluşan dikey ve yatay yönde yer değişim miktarları, bilgisayardan çıktı olarak alınmıştır. Bilgisayardan anatomik ve fonksiyonel matematiksel mo deller için, ayrı ayrı elde edilen bulgular karşılaştırılmış ve çıktıların değerlendirilmesi ile, anatomik ölçü ile biti rilen protezlerin, destek yapılarda kaldıraç kuvvetlerinin oluşmasına sebebiyet verdiği, fonksiyonel ölçü ile bitirilen protezlerin ise daha az hareket ve daha dengeli yük dağılımı ile destek yapıların sürekliliğine katkısı olacağı görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
68 - SUMMARY One of the studies carried out to minimize the poten tial damages which my be incurred on abutments by prostheses which are to be applied due to the fact that abutments have different characteristics in Kennedy class I and II cases of the mandible is the one on the way by which the impression is taken. By utilizing finite elements stress analysis method in our studies, we have examined the displacements and stress distributions created on abutments by prostheses which were finished with anatomical and functional impression which pre sented variations in respect of the result they evoked. We have effected our studies at Computer processing center of Hacettepe University, Ankara by S.A.P. - 4 which was an adaptation of general finite elements stress analysis program to IBM 370/145 system at METU. The ability of the results to be obtained by finite elements stress analysis methods to reflect the truth depends on how much the data to be stored in Computer is correct. For this purpose, mathematical computer analysis model was ob tained benefiting from the mandible of a middle - aged man. Mathematical computer analysis method which is comp rised of anatomical and functional mathematical models, con-- 69 - sists of 533 elements and 565 nodal points. After giving the computer the necessary data regarding the models and materials which comprised our systems, the stress values formed in every element of both mathematical models under vertical loading and the amount of displacement occurring vertically and horizontally at every nodal point were obtained as output from the computer. A comparison was made on individually obtained find ings from the computer for the anatomical and functional mo dels, and with the evaluation of the outputs, it was conclu ded that the prostheses which were finished with anatomic impression caused lever forces to be formed in the abutments, whereas prosthases which were finished with functional imp ression, would contribute on the maintenance of the abutments with less movement and more balanced loading distribution.