Matematik eğitiminde görselleştirme ve görsel algı üzerine bir sistematik derleme çalışması
A systematic review on visualization and visual perception in mathematics education
  1. Tez No: 800354
  2. Yazar: HALE NUR USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF HATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Geometri eğitiminde şekillerin özelliklerinin ezberletilmesi ya da yetersiz örnek verilmesi gibi sebeplerin öğrencinin öğrenmesini zorlaştırdığı söylenebilir. Görselleştirme, öğrencilerin matematiği öğrenmede karşılaştıkları zorlukları azaltacak bir etkinlik olarak ele alınmaktadır. Görsel algı süreçlerinin eğitime dahil edilerek geometri eğitiminin zorluklarının giderilebileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, geometride görselleştirme ve görsel algı ile ilgili yayımlanan bilimsel makalelerin analiz edilerek geometri eğitiminde görselleştirme ile görsel algı süreçlerinin kolaylaştırıcı etkisinin vurgulanması ve bu konular hakkında araştırma yapacak kişilere farklı bakış açıları sunmaktır. Araştırma için nitel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır ve araştırma modeli olarak ise sistematik derleme modeli kullanılmıştır. ERIC ve Web of Science veri tabanları kullanılarak geometride görselleştirme ve görsel algı üzerine yayımlanmış 47 makale tespit edilmiş ve bu 47 makale veri tabanına, yayımlandıkları yıllara, ülkelerine, örneklem büyüklüğüne ve örneklem grubuna, araştırma yöntemine ve desenine, veri toplama aracına, görselleştirme aracı olarak kullanılan teknolojilere ve konu ve sonuçlarına göre analiz edilmiştir. Sonuçlar grafik, tablo, frekans ve yüzde olarak betimsel bir şekilde açıklanmıştır. Araştırma sonucunda makalelerin büyük çoğunluğunun ERIC veri tabanına ait olduğu, en çok makalenin 2011 yılında yayınlandığı görülmüştür. Makalelerin en fazla Türkiye ve ABD'de gerçekleştirildiği bulunmuştur. Makaleler de en fazla nicel yöntemin tercih edildiği, veri toplama aracı olarak en fazla beceri testlerinin kullanıldığı, çalışmaların genel olarak öğrenci ve öğretmen merkezli olduğu görülmüştür. Görselleştirme ve görsel algı ana temaları altında gerçekleştirilen makaleler bu ana temaların önemine, eğitim için kritik rolüne vurgu yapmışlar ve bu temalarla ilgili önerilen araçların ve uygulamaların olumlu sonuçlarına dikkat çekmişlerdir.
Özet (Çeviri)
It can be said that the reasons such as memorizing the features of shapes or giving insufficient examples in geometry education difficilitate student's learning. Visualization is considered as an activity that reduces the difficulties students encounter in learning mathematics. It is thought that the difficulties of geometry education can be eliminated by including visual perception processes in education. The aim of this research is to analyze scientific articles published in geometry visualization and visual perception, to emphasize facilitating effect of visualization and visual perception processes in geometry education, and to present different perspectives to those who will conduct research on these subjects. A qualitative research method was used for the research and a systematic compilation model was used as the research model. Using ERIC and Web of Science databases, 47 articles published on geometry, visualization and visual perception were identified and these 47 articles were analyzed in accordance with their databases, year of publication, country, sample size and sample group, research method, data collection tool, technologies used as visualization tools, subjects and results. Results were descriptively explained as graphs, tables, frequencies and percentages. At the end of the study, it was observed that the majority of the articles belong to the ERIC database and most articles were published 2011. It was found that articles mostly published in Turkey and USA. It was seen that in the articles mostly quantitative methods was preferred, largely skill test was used as data collection tool and studies were conducted in student-teacher centered manner. Articles conducted under the main themes of visualization and visual perception emphasized the importance of these main themes and their critical role for education, and drew attention to the positive results of the tools and practices suggested on these themes.