Türkiye'de matematik eğitiminde 5E ve 7E modellerine yönelik yapılan çalışmaların sistematik incelenmesi
A systematic review of the studies on the 5E and 7E models in mathematics education in Türkiye
- Tez No: 800355
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada ülkemizde matematik eğitimi alanında 5E ve 7E Öğrenme Modelleri'ne yönelik gerçekleştirilmiş tezlerin ve makalelerin genel eğilimlerini ve sonuçlarını ana hatlarıyla ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla 2008 yılından 2022 yılına kadar ulaşılan 45 lisansüstü tez ve 18 makale üzerinden PRISMA Protokolü adımları takip edilerek sistematik incelemeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, en fazla lisansüstü tezin 2019 yılında, en fazla makalenin ise 2019 ve 2021 yıllarında yayımlandığı, yayınların büyük bir kısmının Türkçe olduğu tespit edilmiştir. Yayınlarda 5E Öğrenme Modeli'nin daha fazla kullanıldığı; en sık sayılar ve işlemler, geometri ve ölçme ve cebir öğrenme alanlarına ait konuların yoğun olarak ise kesirler, çokgenler, doğal sayılar, cebirsel ifadeler, denklemler, çember ve daire, dönüşüm geometrisi, ders planı hazırlama, özdeşlikler ve modele yönelik görüş belirleme konularının çalışıldığı; tezlerde genellikle nicel, makalelerde ise nitel yöntemin daha fazla kullanıldığı; nicel yönteme ait tezlerde deneysel desenin, nitel yönteme ait tezlerde ise durum çalışması ve eylem araştırması desenlerinin daha çok tercih edildiği; yayınların sonuçlarına göre analiz edildiğinde; modellerin gerek duyuşsal, bilişsel ve sosyal alanlarda öğrencilere olumlu katkılar sağladığı, katılımcıların modellere ilişkin olumlu görüşler bildirdiği, bunun yanında olumsuz görüşler bildiren katılımcıların da olduğu, ilaveten öğretmenlerden ve öğretmen adaylarından birçoğunun konuya ilişkin bilgi düzeylerinin sınırlı ya da düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to outline the general trends and results of the theses and articles on learning cycles in the field of mathematics education in Türkiye. For the purpose, systematic examinations were carried out by following the steps of the PRISMA Protocol on 45 graduate theses, 18 articles accessed between 2008 and 2022. In the analysis of the publications, descriptive content analysis and content analysis. According to the results of the study, it was observed that the most graduate theses were published in 2019, the most articles were published in 2019 and 2021 and most of the publications were in Turkish. The most frequently used in the publications is the 5E Model; the most frequently studied topics belonging to the learning areas of numbers and operations, geometry and measurement and algebra, intensively studied topics are fractions, polygons, natural numbers, algebraic expressions, equations, circle, transformation geometry, lesson plan preparation, identities and determining opinions about the model. Quantitative method is generally used more in theses and qualitative method is used more in articles; experimental design is preferred more in theses belonging to qualitative method; when the publications are analyzed according to their results, it is seen that models provide positive contributions to students in both affective, cognitive and social areas; participants reported positive views on models but there are also participants who reported negative views; in addition, it has been determined that most of the teachers and teacher candidates have limited or low levels of knowledge on this subject.