Fen eğitiminde 3E, 4E, 5E veya 7E öğrenme modellerinin kullanıldığı bilimsel araştırmaların içerik analizi
Concent analysis of scientific research using 3E, 4E, 5E or 7E learning models in science education
- Tez No: 836877
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 2000-2021 yılları arasında fen eğitimi alanında 3E, 4E, 5E veya 7E öğrenme modeli kullanılarak yürütülen makale ve lisansüstü tezlerin içerik analizi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 117 makale ve 139 lisansüstü tez olmak üzere toplamda 256 çalışma incelenmiştir. Araştırmada incelenen çalışmalar, yayınlanma yılı, araştırma yöntemleri, araştırma desenleri, örneklem grupları, örneklem büyüklükleri, veri toplama araçları, veri analiz yöntemleri ve çalışma konu alanlarına göre sınıflandırılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen veriler tablo ve grafikler halinde sunularak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda 2000-2021 yılları arasında yapılan fen eğitimi alanında 3E, 4E ve 7E öğrenme modeli konulu çalışmaların son yıllarda giderek azaldığı görülürken 5E öğrenme modeli konulu makale ve lisansüstü tez çalışmalarının son yıllarda artış gösterdiği görülmektedir. Araştırmada çoğunlukla nicel araştırma yöntemi, desen olarak ise yarı deneysel desenin kullanıldığı, çalışmaların çoğunluğunda çalışma grubu olarak ortaokul veya lise öğrencileri ile çalışıldığı ve çoğunlukla 41-60 kişilik katılımcı ile yürütüldüğü görülmektedir. İncelenen çalışmalarda veri toplama aracı olarak çoğunlukla başarı testi, tutum ölçeği ve görüşme formu kullanıldığı, t-testi ile veri analizleri yapıldığı tespit edilmiştir. İncelenen çalışmalarda araştırma konusu olarak en çok akademik başarının araştırıldığı görülmektedir. Sonraki araştırmalar için fen eğitimi alanında ve 3E, 4E, 5E veya 7E öğrenme modeli kullanılarak yürütülen uluslararası nitelikteki araştırmaların incelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the articles and postgraduate theses carried out by using the 3E, 4E, 5E or 7E learning model in the field of science education in Turkey between the years 2000-2021 by content analysis. A total of 256 studies, including 117 articles and 139 postgraduate theses, were examined in the research. The studies examined in the research were analyzed by classifying them according to the year of publication, research methods, research designs, sample groups, sample sizes, data collection tools, data analysis methods and study subject areas. The data obtained as a result of the analysis were presented in tables and graphics and interpreted. As a result of the research, it is seen that the studies on 3E, 4E and 7E learning models in the field of science education conducted between 2000-2021 have decreased gradually in recent years, while articles and graduate thesis studies on the 5E learning model have increased in recent years. It is seen that mostly quantitative research method was used in the research, quasi-experimental design was used as the design, the majority of the studies were conducted with secondary or high school students as the study group, and mostly with 41-60 participants. In the studies examined, it was determined that achievement test, attitude scale and interview form were mostly used as data collection tools, and data analyzes were made with t-test. In the studies examined, it is seen that academic success is mostly investigated as a research subject. For future research, it is recommended to examine the international studies conducted in the field of science education and using the 3E, 4E, 5E or 7E learning model.