Türkiye'de fizik eğitimi alanında yapılan stem çalışmalarının incelenmesi
Investigation of stem studies conducted in physics education in Turkey
  1. Tez No: 766190
  2. Yazar: ABDULKADİR BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE BARAN TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapılan çalışmanın amacı Fizik Eğitiminde STEM alanında yapılan çalışmaların çeşitli boyutlardan incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden sistematik literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın kapsamını 2017-2021 yılları arasında Türkiye'de Yüksek Öğretim Kurumu'nun Ulusal Tez Merkezi'nden bulunan, Fizik konularını içeren STEM alanında yazılmış 37 adet yüksek lisans ve 7 adet doktora olmak üzere 44 adet lisansüstü tez üzerinde yapılan inceleme ve değerlendirmeler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında toplanan veriler: Çalışma türü ve adetleri, yıllara göre dağılımları, çalışmaların yapıldığı enstitüler, kullanılan araştırma yöntemleri, çalışmaların değişkenleri, çalışılan fizik konuları, temel alınan yaklaşımlar, yaygın olarak kullanılan örnekleme çeşitleri, çalışma grupları, çalışmalarda kullanılan veri toplama araçları ve kullanılan istatistiksel tekniklerin dağılımlarıdır. Araştırma kapsamında toplanan veriler, frekans ve yüzdesel olarak analiz edilmiştir. Tezlerde çeşitli beceri, görüş, akademik başarı, öğrenme yaklaşımları, kariyer, tutum ve ilgi/algı üzerinde çalışıldığı anlaşılmaktadır. Çalışmaların amaçları arasında en çok akademik başarı, kavramsal anlama düzeyi ve STEM' e karşı tutum amaç edinilmiştir. Çalışmalar 24 Üniversitede, en fazla Eğitim Bilimleri Enstitüsünde yapılmış ve bu çalışmalar 2019 yılında yoğunlaşmıştır. Araştırmalarda en çok karma, nicel ve nitel yöntemlerin tercih edildiği, seçkili ve seçkisiz örneklemin kullanıldığı, ortaokul öğrencileri ve öğretmen adaylarının sıklıkla çalışılan gruplar olduğu, veri toplama aracı olarak anket/ölçek ve görüşme (form) araçlarının sıklıkla kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda“başarı”ve“21. yy becerileri”nin en çok kullanılan değişkenler olduğu bulunmuştur. En çok çalışılan fizik konuları ise elektrik ve mekanik konularıdır. En fazla tasarım temelli yaklaşım tercih edilmiş, model olarak da 5E Modeli daha çok kullanılmıştır. Veri çözümlemede kullanılan istatistik yöntemlerinden en çok tanımlayıcı yöntem tercih edilmiştir. Çalışmaların bulgularında, STEM uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarını arttırdığı görülmüş ve STEM çalışmalarının sayısının arttırılması önerilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen bulguların, 21. yüzyıl becerilerinin gelişiminde önemli rolü olan STEM alanındaki literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is investigate and evaluate the studies conducted in the field of STEM in Physics Education from various dimensions. In this study, systematic literature review method, one of the qualitative research methods, was used. The scope of this study consists of the examination and evaluation of 44 postgraduate theses that include 37 master's and 7 doctoral theses, written in the field of STEM including physics subjects, found in the National Thesis Center of the Higher Education Institution in Turkey between 2017-2021. The data collected within the scope of the research: Types of studies, publication years, institutes where the researchs were conducted, research methods, variables of the research, physics topics studied, approaches taken as basis, sampling types, study groups, data collection tools used in the researchs and distribution of statistical techniques used. The data collected within the scope of the research were analyzed in frequencies and percentages. It is understood that various skills, opinions, academic achievement, learning approaches, career, attitude and interest/perception are studied in the theses. Among the objectives of the studies, academic achievement, conceptual understanding level and attitude towards STEM were the most common objectives. The studies were conducted in 24 universities, mostly in the Institute of Educational Sciences, and these studies were concentrated in 2019. It was determined that mixed, quantitative and qualitative methods were mostly preferred in the studies, selected and random sampling was used, secondary school students and prospective teachers were frequently studied groups, and questionnaire/scale and interview (form) tools were frequently used as data collection tools. It was found that“achievement”and“21st century skills”were the most frequently used variables in the studies. The most studied physics subjects were electricity and mechanics. The design-based approach was preferred the most, and the 5E Model was used more as a model. Among the statistical methods used in data analysis, descriptive method was preferred the most. In the findings of the studies, it was seen that STEM applications increased students' academic achievement and it was recommended to increase the number of STEM studies. It is thought that the findings of this study will contribute to the literature in the field of STEM, which has an important role in the development of 21st century skills.