Mehmet Mesih Akyiğit'in edebî kişiliği
Mehmet Mesih Akyiğit's literary personality
- Tez No: 800395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇER APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
Bu çalışmada 1923'ten 1933 Eylül'üne kadar yayımlanmış ve faaliyetini sona erdirdikten sonra tekrar 1952'den 1955'e kadar 17 sayı daha yayımlanmış olan Milli Mecmua'nın yayım hayatı boyunca mesul müdürlük görevini üstlenmiş olan ve bütün sayılarında en az bir şiir veya yazısı çıkmış bulunan Mehmet Mesih Akyiğit'in hayatıyla ilgili yeni bilgiler verilmiş, Milli Mecmua'daki yazıları ve şiirleri haricinde farklı dergilerde bulunan şiirleri ve müstakil olarak yayımlanan şiir kitaplarındaki şiirleri bir araya getirilerek edebî kişiliği hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, new information is provided about the life of Mehmet Mesih Akyiğit, who served as the responsible director during the publication of Milli Mecmua from 1923 to September 1933 and after its cessation, an additional 17 issues were published in from 1952 to 1955, and whose at least one poem or article was published in all issues. Evaluations have been made about his literary personality by bringing together his poems published in different magazines besides his writings and poems in Milli Mecmua, and the poems in his poetry books published independently.