Millî Mecmûa (İnceleme-Metinler)
Millî Mecmûa (Examination-Texts)
  1. Tez No: 825222
  2. Yazar: GONCA ARKON
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 861
Özet
1 Kasım 1923-15 Kasım 1928 tarihleri arasında 114 sayı olarak yayımlanan Millî Mecmûa; ilmi, edebi, iktisadi fenni ve harsi bir mecmua olması bakımından Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk milletinin edebi, sosyal ve kültürel hayatının zenginleşmesine katkıda bulunmuştur. Sahibi Mehmet Mesih (Akyiğit)in ve alanında iyi yetişmiş yazar kadrosunun titiz çalışmalarıyla yayımlandığı 5 yıl boyunca dönemindeki diğer mecmualara üstünlük sağlayan Millî Mecmûa'nın niteliklerini ortaya koymak ve diğer araştırmacılara kaynak oluşturmak, başlıca hedefimizdir. Çalışmamızda mecmuada yer alan yazılar, yazar adına ve konularına göre tasnif edilmiştir. Mecmuada yer alan şiirlerin tamamı ile dil ve edebiyat yazılarının bazıları, Latin alfabesine aktarılmıştır.Günümüz harflerine çevrilen metinlerde dönemin dil, edebiyat, duyuş ve düşünüş tarzlarının korunmasına özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Millî Mecmûa was a scientific, literary, economic and artistic periodical which had been published during the date of 1 November 1923 and 13 November 1928 as 114 issue. Because ıf its special feature it has contributed to get richness, literary, social and cultural life of Turkish people in the early time of Republic. Mehmet Mesih (Akyiğit) who was the owner of the Millî Mecmûa and his friends were all well-educated writers therefore Millî Mecmûa was the most popular period during the days of it has been published. Our main forget is to represent the characterictics of the Millî Mecmûa and to constitute some written sources for the other researchers. In this study, the articles are classified as the name of the writers and its topics. All poems and some of the literary and language articles are translated into Latin alphabet. We also take care in the articles which were translated into Latin alphabet to protect lingual and literary sense and the way of thinking.