Ruhsal durumun saldırganlık davranışı üzerindeki etkisinde boş zaman katılımının aracılık rolü
The mediating role of leisure time participation in the effect of mood status on aggressive behavior
- Tez No: 813272
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 215
Özet
Saldırganlık genellikle çok yönlü bir olgudur ve birçok faktör bir araya gelerek etkileşim içinde olabilir.Ruh sağlığı sorunları kişilerin saldırgan olma eğilimini artırabilmektedir. Bu nedenle, bireyin ruh sağlığı durumunun saldırganlıkla ilişkili olarak değerlendirilmesi önemlidir, ancak yeterli değildir. Saldırganlıkla mücadele etmek ve onu azaltmak, kişinin ruh sağlığı dışındaki faktörleri de içeren çok yönlü bir yaklaşımı gerektirir. Araştırmada ise bu faktörlerin dışında kalan boş zaman katılımı odaklanılmaktadır. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin ruhsal durumları ve saldırganlık davranışları üzerinde boş zaman katılımının aracılık etkisini incelemektedir. Boş zaman katılımı, öğrencilerin boş zamanlarını nasıl değerlendirdiği ve hangi aktivitelere katıldığıyla ilgilidir. Araştırmalar, boş zaman katılımının öğrencilerin ruh sağlığını olumlu yönde etkilediğini ve saldırganlık düzeylerini düşürdüğünü göstermektedir. Boş zaman aktiviteleri, öğrencilerin stresi azaltmasına, sosyal bağlantıları artırmasına ve zihinsel rahatlama sağlamasına yardımcı olabilir. Bu etkiler, boş zaman katılımının üniversite öğrencilerinin ruhsal durumları üzerinde aracılık rolü oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, boş zaman katılımının üniversite öğrencilerinin ruh sağlığını ve saldırganlık davranışlarını nasıl etkilediğini daha iyi anlamak ve daha etkili müdahale programları geliştirmek için önemli bir adımdır. Araştırma Kırşehir'de okuyan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Toplam 570 öğrenciden veri toplanmıştır. Veri toplamak için, anket formu kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri tespit etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre ruhsal durumun alt boyutları saldırganlık davranışını ve alt boyutlarını etkilemektedir. Ancak boş zaman katılımın aracılık etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aggression is generally a multifaceted phenomenon and many factors can come together and interact. Mental health problems can increase the tendency of people to be aggressive. Therefore, it is important, but not sufficient, to evaluate the individual's mental health status in relation to aggression. Tackling and reducing aggression requires a multifaceted approach that includes factors other than the person's mental health. In the research, the focus is on leisure time participation, which is outside of these factors.This study examines the mediating effect of leisure time participation on the mood and aggressive behavior of university students. Leisure participation is about how students spend their free time and what activities they participate in. Studies show that leisure time participation positively affects students' mental health and reduces aggression levels. Leisure activities can help students reduce stress, increase social connections, and provide mental relaxation. These effects show that leisure time participation plays a mediating role on the mental states of university students. This study is an important step to better understand how leisure time participation affects the mental health and aggressive behavior of university students and to develop more effective intervention programs. The research was conducted on associate, undergraduate, graduate and doctoral students studying in Kırşehir. Data were collected from a total of 570 students. A questionnaire form was used to collect data. Structural Equation Modeling was used to determine the relationships between the variables. According to the results of the research, sub-dimensions of mental state affect aggression behavior and sub-dimensions. However, leisure participation does not have a mediating effect.