Gerilim tipi baş ağrısı hastalarında wt-pcp sinyal yolağı genlerinin metilasyon analizi
Methylation analysis of wnt-pcp genes in patients with tension type headache
  1. Tez No: 800463
  2. Yazar: FERHAT KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA GEYİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gerilim tipi baş ağrısı e toplumda çok yaygın görülen (%30-78) başta yaygın bastırıcı sıkıştırıcı tarzda olup fazla analjezik kullanımına ve iş gücü kaybına yol açan bütün toplumlarda en sık görülen üçüncü hastalık olup tedavi edilmesi önem teşkil eder. Etyopatogenezi üzerine genetik, periferik ve santral ağrıya duyarlılaşmanın rol oynadığı düşünülmekle beraber kesin bir şey söylemek henüz mümkün değildir. Wnt proteinleri birkaç farklı β-katenin bağımlıve bağımsız sinyal yolunu aktive ettiğinden, bu çalışma kanonik olmayan Wnt/Par/aPKC düzlemselhücre polaritesi (PCP) yolundaki bazı genlerin metilasyonunun ve ekspresyonunun Gerilim tipi başağrısı patolojisine katkısını ortaya koymak üzere planlanmıştır. Bu çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji kliniğin başvuran 130 Gerilim tipi baş ağrısı hastası ve 118 Gerilim tipi baş ağrısı olmayan sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı labaratuvarında örneklerden alınan periferik kanda WNT5A ve FZD3 genlerinin ekspresyonu ve metilasyonu analiz edildi. GTBA hastalarında sağlıklı kontrol bireylere göre bakıldığında genlerin ifade zamanlamasının değiştiği izlenmektedir. Bu çalışma gen ekspresyonunun ve metilasyonunun terapötik uygulamalar ve tanı konulmasında potansiyel bir biomarker olması bakımından hedef potansiyeline sahip olduğu için değerlidir.
Özet (Çeviri)
Tension-type headache e is the third most common disease in all societies, which is very common (30-78%) in the society, mainly in the compressing style, leading to excessive use of analgesics and loss of work force, and it is crucial to treat it. Although it is thought that genetics, peripheral and central pain sensitization play a role in its etiopathogenesis, it is nothing definitive yet. Since Wnt proteins activate several different β-catenin-dependent and independent signaling pathways, this study was planned to reveal the contribution of methylation and expression of certain genes in the non-canonical Wnt/Par/aPKC planar cell polarity (PCP) pathway to the pathology of Tension-type headache. This study included 130 patients with tension-type headache and 118 healty volunteers who applied to Gaziantep University Medical Faculty Hospital Neurology Clinic. The expression and methylation of WNT5A and FZD3 genes were analyzed in the peripheral blood taken from the samples in the laboratory of the Department of Medical Biology. When compared to healthy control individuals, it is observed that the timing of gene expression changes in TTH patients. This study is valuable as it has the potential to target gene expression and methylation as a potential biomarker for therapeutic applications and diagnosis.