Karbon nanofiber, karbon nanotop ve karbon nanotüp ile modifiye edilen bor katkılı elmas elektrotlar ile parasetamolün saptanması
Determination of a paracetamol with boron doped diaomond electrodes modified with carbon nanofiber, carbon nanoball and carbon nanotube
  1. Tez No: 800525
  2. Yazar: FİKRİYE GEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KUTLUAY BAYTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bor katkılı elmas elektrotların karbon nanofiber, karbon nanotop ve karbon nanotüp nanopartiküller ile yüzey modifikasyonuna dayalı olarak parasetamolun elektrokimyasal olarak saptanması için yeni bir elektrokimyasal sensör geliĢtirilmiĢtir. Önerilen bu yeni modifiye elektrot, parasetamolun saptanmasında güçlü bir elektrokatalitik aktivite sergilemiĢtir ve pik akımı cevabında artıĢ sağlanmıĢtır. Modifiye elektrot, pH 7.0'da 0.1 M PBS'de parasetamolün kantitatif tayini için kullanıldı. Pik akımı, 1.5 nM ile 200.0 nM aralığında parasetamolün konsantrasyonu ile doğrusal olarak arttı. Saptama limiti 4.68x10-10 mol.L-1 (S/N=3) olarak belirlenmiĢtir. Bu yeni elektrot sistemi, ilaç örneklerinde parasetamolün saptanmasına pratik olarak uygulandı.
Özet (Çeviri)
A new electrochemical sensor was fabricated for the electrochemical detection of paracetamol based on the surface modification of a boron doped diamond electrode with carbon nanofibers, carbon nanotubes and carbon nanoballs. The proposed novel modified electrode showed a good catalytic effect to the electroxidation of paracetamol and enhanced the current response. The new modified electrode was used for the quantitative determination of paracetamol at pH 7.0 in 0.1 M phosphate buffer solution. The peak response of current increased linearly with paracetamol concentration in the interval of 1.5 nM ile 200.0 nM. The limit of detection was 4.68x10-10 mol.L-1 (S/N=3). This novel electrode system was pratically used to the determination of paracetamol in pharmaceutical preparations.