The implementation of biophilic design aspects in wokplaces: Reducing the stress in today's office
Biyofilik tasarım yönlerinin iş yerlerinde uygulanması: Günümüz ofislerinde stresin olumsuz etkilerini azaltmak
  1. Tez No: 800526
  2. Yazar: LINA SALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZİN HATİCE TANRIÖVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda, işyerinde sağlıklı yaşam dünya genelindeki çalışanları desteklemiş ve onlar için temel bir öncelik haline gelmiştir. Günümüzde stres, özellikle stres etkenleri, yoğun rekabet, modern ve hızlı teknolojik değişimler ve bunun çalışanların üretkenliği ve yıllık devamsızlık oranı üzerindeki etkileri nedeniyle modern toplumumuzda yaygın bir sorun haline gelmiştir. Bu nedenle işyeri tasarımı, çalışanların refahını desteklemede önemli bir yeri olabilirken aynı zamanda genel bir fiziksel ve psikolojik refah programında rol oynayabilir. İç mekan bitkilerinin çalışanların duygusal durumları, kişisel sağlıkları, işe bağlılıkları ve çalışma ortamlarına ilişkin genel görüşleri üzerindeki olumlu etkilerine dair kanıtlar bulunmakla birlikte bunlar çalışan verimliliği üzerinde bir etkiye sahiptirler. Çalışma, iç mekan saksı bitkileri ile çalışanların işyerindeki stres sorunları arasındaki ilişkiyi ve işyeri ortam tasarımının çalışanları nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, biyofilik tasarımı iç mekana entegre ederek doğanın nasıl iyileştirebileceğini, böylece bireyin iş ve işyerinden kaynaklanan olumsuz sağlık belirtilerinden kurtulabilmesi amaçlanmaktadır. İç mekan bitkilerinin çalışanların fiziksel ve psikolojik refahı, stresi azaltması ve işyerinin bir bütün olarak doğayla bağlantılı görüşleri üzerindeki potansiyel etkilerini araştırmak için bu çalışma, deneysel bir metodoloji kullanmaktadır. Çalışanları bitkilere maruz bırakmadan önce ve sonra doğayla olan bağlantılarına ek olarak çalışanın stres ve zihinsel sağlık düzeyini araştırmak amaçlanmış olup dört anket kullanarak bunların ne düzeyde olduğunu araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, wellness in the workplace has supported and become an essential priority for employees worldwide. stress nowadays has become a common issue in our modern society mainly due to stressors, heavy competition, modern and rapid technological changes, and its effects on employees' productivity and their annual absence rate. Hence, workplace design can play an essential part in supporting employee well-being and play a significant role in an overall physical and psychological well-being program. The evidence for the positive effects of indoor plants on workers' emotional states, personal health, work engagement, and overall opinions of their working environment is expanding, which in turn has an impact on worker productivity. The study aims to examine the relationship between indoor potted plants and employees' stress issues in the workplace and how the workplace environment design affects the employees. Furthermore, how nature can heal by integrating the biophilic design in the interior space so that the individual can release the negative symptoms of health caused by the work and workplace. In order to investigate the potential effects of indoor plants on employees' physical and psychological well-being, reducing stress, and views of their workplace connected with nature as a whole, this study uses an experimental methodology, using four questionnaires to investigate the level of employee's stress and mental-wellbeing level in addition to their connection to nature before exposing employees to plants and after.