Endodontik implantlarda mekanik streslerin analizi
Endodontic implants are mechanical structures connecting tooth with the alveolar bone through root opex
- Tez No: 80054
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DALAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
6. ÖZET Endodontik İmplantlarda Mekanik Streslerin Analizi Alveoler kemik rezorpsiyonu bulunan dişleri stabilze edip ağız içerisindeki fonksiyonlarını daha uzun süre yerine getirebilmelerini sağlamak için endodontik implantlar uygulanabilmektedir. Kök apeksinden kemik içerisine uzanan bu mekanik yapılar vasıtasıyla alveoler kemiğe iletilen kuvvetlerin dağılımı klinik olarak gözlemlenemese de son yıllarda geliştirilen sonlu elemanlar yöntemi ile izlenebilmektedir. Belirli alveoler kemik rezorpsiyon seviyelerinde uygulanılan endodontik implantların ilettiği çiğneme kuvvetlerinin diş, alveoler kemik ve periodonsiyumdaki dağılımını ve bu implantların uygulanılabilirliğini incelemek çalışmamızın amacını oluşturmuştur. Çalışmamızda bilgisayar ortamında 3, 5 ve 7mm periodontal harabiyeti bulunan dişler tasarlanılarak AUTO-CAD ortamından ANSYS ortamına aktarıldı. Daha sonra bu dişlere 300N'luk ısırma kuvveti tam kesici kenara dik gelecek şekilde yüklendi. Sonuçlar çekme gerilmesi, basma gerilmesi, çekme gerinimi, basma gerinimi ve mobilite yönünden değerlendirildi. Belirilediğimiz alveoler kemik rezorpsiyon seviyelerinde uygulanan endodontik implantlardaki kuvvet iletimi ile alveoler kemik rezorpsiyonu olmayan dişe uygulanan endodontik implanttaki kuvvet iletiminin birbirlerine benzer olduğunu gözlemledik. Ayrıca alveoler kemik rezorpsiyonu olan modellerde endodontik implant uygulanması sonrası mobilite miktarının sıfıra yakın bir değere indiği görülmüştür. 107Sonuç olarak alveoler kemik rezorpsiyonu olan mobil dişlere endodontik implant uygulanmasını önmeli bir tedavi alternatifi olacağını düşünmekteyiz. 108
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Endodontic implants are mechanical structures connecting tooth with the alveoler bone through root apex. These implants may be used for stabilizing the teeth with periodontal resorption in order to prolong their function in the oral cavity. Although the distribution of biting forces on alveol bone through these implants, cannot be observed clinically, their evaluation is possible by using finite elements method. The purpose of this study was to analyse the stress distribution on teeth with endodontic implant, it's periodontium and alveoler bone. These model geometries were first digitized by using the design program AutoCad (Autodesk), an Intel-based Pentium 133 IBM PC, and a digitizer tablet. The AutoCad files were saved in IGES form. The model geometries in this digital format were then transferred to Silicon Graphics Workstation througt the computer network. The models were preprocessed in ANSYS to generate the meshed structure, in order to carry out the loadings. A vertical total force of 300N was applied to the incisal margin. The results were processed with Silicon Graphics Showcase program. The results were calculated in terms of maximal tensile and the maximal compressive stresses and strains in the regions around tooth with endodontic implant, it's periodontium and alveoler bone, in addition to displacement of the tooth. 109Similiar stress distributions were observed on the models with determined alveoler bone resorption and on the model without any alveoler bone resorpsition. Furthermore the displacement values of the models with alveoler bone resorption were found to be close to zero following endodontic implant placement. In conclusion, we suggest that the placement of endodontic implants can be used for stabilizing the mobile teeth. no