Kompozit rezinlerde artık monomer miktarının tesbiti
Determination of the residual monomer content in composite resins
- Tez No: 80053
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
74 ÖZET Kompozit Rezinlerde Artık Monomer Miktarının Tesbiti Görünür ışık ile sertleşen dental kompozit rezinler uygulama kolaylığı ve estetik özellikleri yönünden restoratif materyal olarak geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Ancak klinik güvenilirliği hala şüphelidir. Polimerize materyalden ayrılan reaksiyona girmemiş monomerler yumuşak dokuyu irrite edebilir. Bunun yanı sıra sertleşmiş kompozit içerisinde hapsolmuş monomerler kompozitin klinik ömrünü azaltmaktadır. Bu nedenle görünür ışık ile sertleşmiş kompozit içerisinde kalan artık monomerin sıvı bir ortama geçen miktannın hesaplanmasının önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. BisGMA ve TEGDMA gibi çok fonksiyonlu metakrilat monomerlerini içeren kompozitlerdeki rezin matriksin kimyasal analizi için genellikle HPLC kullanılmaktadır. HPLC tekniği yalnızca görünür ışık ile sertleşmiş kompozit içersinde kalan artık BisGMA ve TEGDMA miktarlarını göstermekle kalmaz aynı zamanda metanol içersine geçen miktarları da kimyasal olarak analiz eder. Bu çalışmanın amacı, Charisma, Brilliant, Herculite, Valux Plus, P-30, P-50 gibi kompozit restoratif materyaller içinde kalan artık monomer (BisGMA+TEGDMA) miktarlarını hesaplamak ve HPLC ve UV-VIS tekniklerini kullanarak metanol içersine geçen monomer yüzdelerini saptamaktır. 6 farklı kompozit rezin 630 örnek hazırlanarak aşağıdaki gruplara göre incelenmiştir: LGrup (Kontrol Grubu): Bu grupta 30 örnek hazırlanmıştır. Her kompozit için polimerize olmamış kompozit rezin patlannın bir kısmı alınarak metanol içersinde 7 gün bekletilmiştir. 2.Grup: 4 mm çapında 2 mm yüksekliğinde teflon kalıplar kullanarak örnekler hazırlanmıştır. Materyaller kalıp içersine yerleştirilmiş, üst yüzeyinden hava temasını önlemek için kompozit bandı uygulanarak materyal görünür ışık kaynağı ile 40 s polimerize edilmiştir. 6 kompozitten 300 adet örnek hazırlanmıştır. Her kompozit için hazırlanan örnekler her grupta 10 örnek olacak şekilde 5 gruba aynlmıştır. Her örnek havan içerisinde ezildikten sonra elde edilen toz hemen ağzı sıkıca kapatılmış metanol içersinde 7 gün süreyle bekletilmiş ve kompozit içersindeki artık monomer (BisGMA+TEGDMA) miktarlan hesaplanmıştır. 3.Grup: İkinci gruptan farklı olarak görünür ışık ile polimerize edilen 300 örnek ısı+ışık fınnında 110 °C de 7 dakika bekletilmiştir. Kromatografik analiz için tüm örnekler 7 gün metanol içerisinde saklanarak santrifüj edilmiş ve HPLC kolonuna enjekte edilmiştir. Kompozit içerisindeki monomerlerin (BisGMA+TEGDMA) pik değerleri HPLC 'de kantitatif olarak elde edilmiştir.75 Spektroskopik analiz için sıvı solüsyonlardaki BisGMA+TEGDMA konsantrasyonlan UV-VIS cihazında 278 nm 'de ultraviyole absorbansı ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY Determination of the Residual Monomer Content in Composite Resins Visible-Light cured (VLC) dental composite resin has been widely accepted as a restorative material due to its ease of handling and its aesthetic merits. Concern about its clinical reliability, however, still remains. Unreacted monomers that leach from the polymerized materials may irritate soft tissue. Furthermore, monomers trapped in the set composite may reduce clinical serviceability of the composite. Thus it appears important to measure the residual monomer of the hardened VLC composite held in the aqueous environment. For chemical analysis of the resin matrix in the dental composite consisting of multi-functional methacrylate monomer such as BisGMA and TEGDMA, HPLC has usually been employed. Using HPLC technique not only shows residual BisGMA and TEGDMA in the set photo-cured dental composite, but also its elution into methanol can be chemically analyzed. Another possible technique is UV-VIS. The purpose of the present investigation was to measure the residual monomer (BisGMA+TEGDMA) contents of a range of composite restorative materials (Charisma, Brilliant; Herculite, Valux Plus, P-30, P50) and to determine the percentage of monomer eluted into methanol by using HPLC and UV-VIS techniques. 630 specimens were prepared from six different composite resins and tested according to the groups below. Group 1 (Control Group): 30 specimens were prepared for this group. A small portion of the uncured composite resin paste from each composite was left in methanol for 7 days., Group 2: Specimen rods, 4 mm in diameter and 2 mm high were prepared by use of teflon mould. The mould was first filled with the material, the surface of the material open to the air was covered with polyester strip matrix and the material was photo- cured 40 s by means of a VL sources. 300 specimens were prepared from 6 composites. Each composite was divided into 5 groups each containing 10 specimens. Each specimen was then ground by use of a pestle and a mortar, and the resultant powder was immediately dipped in sealed methanol for 7 days for the measurement of residual monomer (BisGMA+TEGDMA) left in the composite. Group 3: Differing from the specimens in the second group, 300 VLC composite specimens were post cured in ttie heat-light oven tempered at 1 10 °C for 7 minutes. For Chromatographic analysis all specimens were stored 7 days in methanol, centrifuged and injected into HPLC column for quantitative confirmation of the HPLC peaks of monomer (BisGMA+TEGDMA) in the composite.77 For spectroscopic analysis; concentrations of monomers (BisGMA+TEGDMA) in the aqueous solutions were measured by the help of ultra-violet absorption at 278 nm in UV-VIS.