Elektrot ve gaz altı kaynağı ile kaplanmış ST37 malzemesinin erozif aşınma davranışının incelenmesi
Investigation of the erosive wear behavior of ST37 material coated with electrode and gas welding
  1. Tez No: 800558
  2. Yazar: ENES AĞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMRAH ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde kullanılan makine elemanlarının ve parçalarınının hasara uğramasında ve kullanım ömürlerinin azalmasında erozif aşınma mekanizmasının önemli bir etkisi vardır. Yapılan bu çalışmada farklı parametrelerin erozif aşınma üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Farklı çarpma hızları ve açılarında kaplamasız ve 2 farklı yüzey kaplama uygulanmış numunelerin aşınma davranışları incelenmiştir. Deneylerde kullanılmak üzere kum su karışımı hazırlanmış ve sulu çamur erozif aşınma deney düzeneğinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Sıvı ortamında yer alan katı parçacıkların yüzeylere temas ederek malzemeyi aşınmaya uğrattığı mekanizma sulu çamur erozyonu olarak tanımlanmaktadır. Çalışmada ortam konsantrasyonu %10 olarak belirlenmiş ve sabit tutulmuştur. Deneyler, 1,5 m/s, 3 m/s ve 4,5 m/s hız değerlerinde ve 15°, 30°, 45° partikül çarpma açılarında gerçekleştirilmiştir. Numune olarak belirlenen ST37 çeliğine gaz altı kaynak ve elektrot kaynak yöntemleri uygulanarak yüzeyleri kaplanmıştır. Aşınma mekanizmalarının daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla, SEM'den (Taramalı Elektron Mikroskopu) elde edilen görüntüler ile yüzey morfolojisi incelenmiştir. Sabit ortam konsantrasyonunda tüm numunelerde çarpma açısı ve çarpma hızı arttıkça aşınma miktarının ve yüzey pürüzlülüğünün arttığı gözlenmiştir. Bununla birlikte yüzeyi kaplanan numunelerde sertliğin artması aşınma miktarını azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
The erosive wear mechanism has an important effect on the damage and reduction of the service life of the machine elements and parts used today. In this study, the effects of different parameters on erosive wear were investigated. The wear behavior of the uncoated and 2 different surface coatings applied samples at different impact speeds and angles were investigated. Sand-water mixture was prepared to be used in the experiments and experiments were carried out in a slurry erosive wear test setup. The mechanism in which the solid materials in the liquid medium come into contact with the surfaces and exceed or spoil the material is concentrated as sludge erosion.. In the study, the concentration was determined as 10% and kept constant. The experiments were carried out at 1.5 m/s, 3 m/s and 4.5 m/s velocities and particle impact angles of 15°, 30° and 45°. The surfaces of ST37 steel, which was determined as a sample, were coated by applying gas metal arc welding and electrode welding methods. In order to better understand the wear mechanisms, the surfaces morphology was examined with the images obtained from SEM (Scanning Electron Microscope). It was observed that the wear amount and surface roughness increased as the impact angle and impact speed increased in all samples at constant concentration. However, the increase in hardness of the surface coated samples decreased the amount of wear.