Generative design for sustainable architecture: Bibliometric analysis study
Sürdürülebilir mimarlık için üretken tasarım: Bibliyometrik bir analiz çalışması
- Tez No: 800557
- Danışmanlar: Assoc. prof. SUZAN GİRGİNKAYA AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İklimdeki değişiklikler giderek fark edilir hale geldikçe, sürdürülebilirliğİi hedefleyen endüstriler arasında inşaat sektörü bir istisna değildir. Sürdürülebilirlik, mimarlığın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Enerji verimliliği önlemleri ve pasif tasarım stratejileri gibi sürdürülebilir çözümler, her ölçekte, türde ve bağlamda projelerde uygulanmaktadır. Üretken Tasarım (Generative Design-GD), algoritmalar ve hesaplama araçları kullanarak tasarım çözümleri üreten bir keşif süreci olarak, çeşitli tasarım kısıtlamaları ve parametreleri göz önünde bulundurur; birçok tasarım seçeneğinin keşfedilmesine izin vererek hem fonksiyonel hem de verimli olan en iyi çözümleri belirlemeye yardımcı olur ve sürdürülebilir mimari için tasarım optimizasyonu açısından yeni fırsatlar sunar. Bu tezin temel amacı, sürdürülebilir mimarlık için GD'nin gelişimini keşfetmek için GD'nin sürdürülebilirlik için literatürdeki araştırmaların bibliyometrik analizi yoluyla incelenmesidir. Vaka çalışmasında, Scopus ve Web of Science veri tabanlarından makaleler toplanıp analiz edilmiştir Sonuçların grafiksel temsili, VOSviewer ve Biblioshiny yazılımları kullanılarak elde edilmiştir. Sonuçlara göre, makine öğrenimi, yapay zekâ, optimizasyon, katkı maddesi imalatı, 3d baskı, genetik algoritma ve BIM gibi en önemli konular belirlenmiştir. Bu inceleme, mimari teori ve uygulamada GD araçlarının ile sürdürülebilir tasarımda kullanımında karşılaşılan zorlukları ele alan gelecekteki araştırmalar için bir referans olabilir.
Özet (Çeviri)
As changes in the climate become increasingly noticeable most industries race towards sustainability, the built environment being no exception. Sustainability has become an integral part of architecture. Sustainable solutions such as energy efficiency measures and passive design strategies are implemented in projects of any scale, type, and context. Generative Design (GD) as an exploration process that uses algorithms and computational tools to generate design solutions, considering various design constraints and parameters; it allows for the exploration of a large number of design options and can help identify optimal solutions that are both functional and efficient, offers new opportunities for sustainable architecture in terms of design optimisation. The primary purpose of this thesis is to explore the development of GD for sustainable architecture through a bibliometric analysis of research related to literature on GD for sustainability. In the case study, articles from the Scopus and Web of Science databases are collected and analysed. Graphical representations of the results are obtained using the software VOSviewer and Biblioshiny. According to the results, the most prominent themes are identified, such as machine learning, artificial intelligence, optimization, additive manufacturing, 3d printing, genetic algorithm and BIM. This review may be a reference for future research on GD tools to tackle sustainable design challenges in architectural theory and practice.