Mezarlıkların yeşil altyapı kapsamında irdelenmesi: Kuşadası örneği
Evaluation of urban cemeteries within the context of green infrastructure: Kusadasi case
  1. Tez No: 800566
  2. Yazar: ÖYKÜ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mezarlıklar kentler için önemli yeşil alanlardır. Mezarlıklar, konut, sanayi, ticaret gibi yerleşim alanları içinde ya da yakın çevresinde daima bulunması gereken arazi kullanım biçimidir. Yaygın kanı mezarlıkların yalnızca ölüler için planlanan gömü alanları olduğu yönündedir. Ancak mezarlıklar, yaşayanlara ait yeşil alanlarıdır. Ancak mezarlıkların yaşayanlara da hizmet verecek şekilde planlanmaları kentsel açık yeşil alan sistemi içinde önemli bir işlevi de yerine getirecektir. Bu alanlar sahip oldukları bitki örtüsü ile çevrelerinden farklı olan ve işlevsel yeşil alanların arttırılmadığı hatta giderek azaldığı kentlerde önemleri giderek artan önemle ele alınması gereken potansiyel yeşil alanlardır. Bu bağlamda mezarlıkların defin alanı işlevi yanında, yeşil alanlar olarak da ele alınması gerekmektedir. Bu gereklilikten yola çıkarak, Kuşadası kent merkezinde, yoğun yerleşim alanı içinde, kentin neredeyse en büyük yeşil alanı olarak varlığını sürdüren Adalızade Mezarlığı ile bu mezarlığın kapasitesinin dolması sonucunda yeni açılan Kuşadası Belediye Yeni Mezarlığı araştırma alanı olarak seçilmiştir. Bu mezarlıkların birinci işlevlerinin yanında kente sunduğu ekosistem hizmetleri ve yeşil altyapıya katkıları değerlendirilmiştir. Kent ölçeğinde iki mezarlık ve diğer yeşil alanlar ile bağlantılılığın kuvvetlendirilmesi adına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cemeteries are important green areas for cities. Cemeteries are forms of land use that must always be found in or around residential areas such as housing, industry, and trade. It is widely believed that cemeteries are burial sites intended only for the dead. But cemeteries are green spaces that belong to the living. However, the planning of cemeteries to serve the inhabitants will also fulfill an important function in the urban open green space system. These areas are potential green areas, which are different from their surroundings with the vegetation they have and whose importance should be addressed with increasing importance in cities where functional green areas are not increased or even decreased. In this context, cemeteries should be considered as green areas as well as burial areas. Based on this requirement, Adalızade Cemetery, which continues to exist as almost the largest green area of the city, in the densely populated area in the city center of Kuşadası, and the newly opened Kuşadası Municipality New Cemetery as a result of the capacity of this cemetery were selected as the research area. In addition to the primary functions of these cemeteries, the ecosystem services they provide to the city and their contributions to the green infrastructure have been evaluated. Suggestions were made in order to strengthen the connection with two cemeteries and other green areas at the city scale.