Assessment of kindergarten school teachers' knowledge and attitude towards first aid at al-najaf city in İraq
Irak'ın necef şehrinde anaokulu öğretmenlerinin ilk yardıma yönelik bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 800600
  2. Yazar: HANI ABDULHADI HANI AL DHALEMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma, Irak'ın Necef şehrinde anaokulu öğretmenlerinin ilk yardıma yönelik bilgi ve tutumlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Metodolojisi: 01.11.2022-25.02.2023 tarihleri arasında Irak'ın Necef şehrinde 6 anaokulunda tanımlayıcı kesitsel bir çalışma yapılmıştır. Çalışma popülasyonu bu okullardaki kadın öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini veri toplama aşamasında çalışmaya katılmayı kabul eden 114 kadın öğretmen oluşturmuştur. Veri toplamak için“Sosyal ve demografik veri modeli”ve“Anaokulu öğretmenlerinin ilk yardım bilgisi”kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunun en büyük sayının 41-50 yaş, tüm kadınlar, %55,3'ü Urban'da, %87,7'si evli ve %50,0'ı 3-4 yaş arası çocuklardan oluşmuş, %65,8'i aylık geliri 50 yaş grubunda daha yüksek olduğu, Kentlilere ilk yardım hakkında bilgi verildi ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p≤0.05). Öğretmenler için ilk yardıma yönelik genel tutum belirlenmiş, %76,3'ünün ilk yardımı öğrenmeye yönelik olumsuz tutumu, %71,9'unun ilk yardım vermeye yönelik olumsuz tutumu, %67,5'inin tıbbi duruma yönelik olumsuz tutumu belirlenmiş, iş deneyimi değişkeni tespit edilmiştir. Parametre olarak ilk yardıma yönelik tutumlarda anlamlı bir etkiye sahip olup, 1-10 yıl arasında deneyimi olanlar ile ilk yardım hakkında bilgi alanlar için daha yüksek olup, farklılıklar istatistiksel olarak anlamlıydı (p≤0.05). Anaokulu öğretmenleri için bilgi ve ilk yardıma yönelik tutumlar arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışma sonuçları, genel olarak anaokulu okullarında öğretmenlerin ilk yardım konusundaki bilgilerinin zayıf olduğunu ve öğretmenlerin çoğunluğunun ilk yardıma karşı olumsuz tutumlara sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed at Exploring the knowledge and attitudes of kindergarten teachers towards first aid in the city of Najaf, Iraq. Methodology: A descriptive cross-sectional study was conducted between 01.11.2022 and 25.02.2023 in 6 kindergarten schools, in Al-Najaf city in Iraq. The study population consists of female teachers in these schools. The study sample consisted of 114 female teachers who agreed to participate in the study at the time of data collection.“Social and demographic data model”and“Kindergarten teachers' knowledge of first aid”were used to collect data. Results: The largest number of the study group was 41-50 years old, all females, 55.3% were in Urban, 87.7% were married and 50.0% had children 3-4 years old, 65.8% had monthly income 50, residents of Urban, Received information about first aid and the differences were statistically significant (p≤0.05). The general attitude towards first aid was determined for teachers, 76.3% have negative attitudes towards learning first aid, 71.9% have negative attitudes towards giving first aid, 67.5% have negative attitudes towards medical condition, work experience variable was identified. As a parameter, it has a significant effect with attitudes towards first aid, and it was higher for those who had experience between 1-10 years and for those who received information about first aid, and the differences were statistically significant (p≤0.05). A positive relationship was identified between knowledge and attitudes towards first aid for kindergarten teachers Conclusion: The results of the study showed that the knowledge about first aid for teachers in kindergarten schools in general is weak, and the majority of teachers have negative attitudes towards first aid.