Kaudal epidural steroid enjeksiyonuna eklenen tetik noktaenjeksiyonunun analjezik etkileri
Analgesic effects of trigger point injection combined withcaudal epidural steroid injection
- Tez No: 800601
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİLGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
GÜNER A. Kaudal Epidural Steroid Enjeksiyonuna Eklenen Tetik Nokta Enjeksiyonunun Analjezik Etkileri. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon A.D. Uzmanlık Tezi. Bolu, 2023. Altta yatan birçok farklı etiyolojiye sahip olan kronik bel ağrılarının yaygınlığı giderek artmaktadır. Omurga yapılarından kaynaklı sebeplerle miyofasiyal nedenli bel ağrıları günümüzde ön plana çıkmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde birçok farklı tedavi yöntemleri kullanılmıştır. Diskojenik kaynaklı ağrılarda steroid enjeksiyonları sık kullanılırken, miyafasiyal kaynaklı bel ağrılarında ise tetik nokta enjeksiyonları yaygın kullanılmaktadır. Her iki etiyolojik sebebin de beraber bulunabileceğini düşünerek çalışmamızı kaudal enjeksiyonlara tetik nokta enjeksiyonları ekledik. Bu multimodal tedavi yönteminin hastalarda ağrı, kısıtlılık ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Bu prospektif, randomize çalışma, Bolu Abant İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya kronik bel ve kalça ağrısı olan 18-75 yaş aralığında, 72 hasta çalışmaya alınmıştır. Gruplar randomize edilerek 2 gruba ayrılmıştır. Grup K (kaudal steroid enjeksiyon grubu; n:36), Grup KT (kaudal steroid + tetik nokta enjeksiyon grubu; n:36) olarak belirlenmiştir. Çalışmamızın primer çıktısı olarak Sayısal Değerlendirme Skalası (Numerical Rating Scale-NRS) skorları kullanılmıştır. Buna ek olarak disabilite için Oswestry Disability İndex (ODI), yaşam kalitesi için Short Form-36 (SF-36) ölçekleri uygulanmıştır. Hastaların enjeksiyondan önce ve enjeksiyondan 3, 6 ve 12 hafta sonra muayeneleri yapılarak takipleri yapıldı ve 3. ve 6. haftalarda NRS skoru 4 ün üzerinde olan hastalara işlemler tekrardan uygulanmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda; her iki grupta bazal değerlerle karşılaştırıldığında NRS, ODİ skorları azaldı ve SF-36 ölçeklerinde anlamlı iyileşme gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
GUNER A. Analgesic Effects of Trigger Point Injection Combined with Caudal Epidural Steroid Injection. Bolu Abant İzzet Baysal University Department of Anesthesiology and Reanimation, Master thesis. Bolu, 2023. Chronic back pain, which has many different etiologies, is getting more and more common. Today, myofascial back pain that stems form vertebral structures stands out among them. Many methods have been tried in the course of treatment for these afflictions. While steroids are usually the choice of treatment for discogenic pain, trigger point injections are used for myofascial back pain. Taking into account the fact that both etiologies could play a role in back pain we coupled trigger point injections with caudal injections. We aimed to observe patients' pain, limitations and quality of life under this multimodal therapy method. This prospective, randomized study was carried out in Bolu Abant İzzet Baysal Training and Research Hospital. 72 patients aged between 18 and 75 with chronic back or hip pain were included. They were randomly divided into two groups; group C (caudal steroid injection group, n:36) and group CT (caudal steroid + trigger point injection group, n:36). Numerical Rating Scale-NRS scores were used as the primary output for our study. In addition; to evaluate disability and quality of life, Oswestry Disability Index (ODI) and Short Form-36 (SF-36) scales were ısed respectively. Patients were examined before and 3, 6 and 12 weeks after injection. Patients who had an NRS score of 4 or higher at the third and sixth week exam were treated again. In both groups, compared with previous values, a decrease in NRS and ODI scores and a significant improvement in SF-36 scale was observed.