Oyuncak müzesinde uygulanan eğitim etkinliklerinin çocukların problem çözme becerilerine sosyal becerilerine ve müzeye bakış açılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of educational activities applied in the toy museum on the children's problem solving skills social skills and perspective of the museum
  1. Tez No: 631329
  2. Yazar: ŞEYMA SULTAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırma, Oyuncak Müzesi'nde uygulanan eğitim etkinliklerinin çocukların problem çözme becerilerine, sosyal becerilerine ve müzeye bakış açılarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Hem nicel hem de nitel verilerin toplanarak analiz edildiği karma desen yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu Malatya ili Yeşilyurt ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilkokul bünyesindeki anasınıfında öğrenim gören ve 5-6 yaş aralığında yer alan 18'i deney, 19'u kontrol grubu olmak üzere 37 çocuk oluşturmaktadır. Deney grubunda yer alan çocuklara 2 hafta okulda 8 hafta oyuncak müzesinde olmak üzere 10 hafta boyunca haftada iki gün eğitim etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamış, anasınıfında kendi programlarına devam etmişlerdir. Veri toplama aracı olarak“Genel Bilgi Formu”,“Sosyal Problem Çözme Becerileri Ölçeği”,“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği Öğretmen Formu (OSBED)”,“Çocuk Görüşme Formu”,“Çocuk Resimleri”ve“Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır.Nicel veri toplama araçları her iki gruba da ön test son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca, uygulamanın kalıcılığını ölçmek amacıyla deney grubuna son testlerden 3 hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Nitel veri toplama araçları deney grubuna ve deney grubu öğretmenine uygulama öncesi ve sonrası uygulanmıştır. Araştırmanın nicel boyutuna ilişkin verilerin analizinde, normal dağılım gösteren verilerde parametrik testler, normal dağılım göstermeyen verilerde parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, oyuncak müzesi eğitim etkinliklerinin uygulandığı deney grubunun sosyal problem çözme becerileri ve sosyal becerilerinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde artış gösterdiği ve deney grubunun son test puanlarının da ön test puanlarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, deney grubuna yapılan kalıcılık testi sonuçlarına göre eğitim etkinliklerinin etkisinin devam ettiği görülmüştür. Araştırmaya katılan deney grubu çocukların eğitim etkinlikleri öncesinde müzelerin tanımı, içeriği, kullanım amacı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları uygulama sonrasında ise müzeleri sevilecek ve gitmek istenilecek mekanlar olarak gördükleri, müzeler hakkında olumlu tutum sergiledikleri ve bilgi düzeylerinin arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, deney grubu öğretmeninin müze eğitim etkinliklerini faydalı bulduğu ve müzeler hakkındaki bilgi düzeyinin artış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak, deney grubu çocuklarına Oyuncak Müzesi'nde uygulanan eğitim etkinliklerinin çocukların problem çözme becerilerine, sosyal becerilerine ve müzeye bakış açılarına olumlu yönde etki ettiği ve etkisinin kalıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to examine the effects of educational activities applied at the Toy Museum on children's problem solving skills, social skills and perspective of the museum. In the research, the mixed pattern method, in which both quantitative and qualitative data were collected and analysed, was used. The study group consists of 37 children, 18 of whom are experimental and 19 are control group, who are studying in a kindergarten in a primary school affiliated to the Ministry of Education in Yeşilyurt district of Malatya province. The children in the experimental group were given training activities twice a week for 10 weeks, 2 weeks in the school and 8 weeks in the toy museum. No application was made to the control group and they continued their own programs in the kindergarten.“General Information Form”,“Social Problem Solving Skills Scale”,“Preschool Social Skills Assesment Scale Teacher Form (PSSAS)”,“ Child Interview Form”,“Child Pictures”and“Teacher Interview Form”were used as data collection tools. Quantitative data collection tools were applied to both groups as pre-test and post-test. Also, in order to measure the retention of the application, the retention test was applied to the experimental group 3 weeks after the last tests. Qualitative data collection tools were applied to the experimental group and the experimental group teacher before and after the application. In the analysis of the data related to the quantitative dimension of the research parametric tests were used in the data with normal distribution, and non-parametric tests in the data without normal distribution. In the analysis of qualitative data, content analysis technique was used. As a result of the research, it was determined that the social problem solving skills and social skills of the experimental group, where toy museum education activities were applied, increased significantly compared to the control group, and the post-test scores of the experimental group were significantly higher than pre-test scores. In addition, according to the results of the retention test conducted on the experimental group, the effect of the training activities continued. It was found out that preceding to the implementation of the study experimental group children participating in the study did not have enough information about the definition, content and the purpose of the museums; following the study however, they saw the museums as places where they would like to visit and see, and they had a positive attitude towards the museums and their level of knowledge increased. In addition, it was concluded that the experimental group teacher found the museum educational activities useful and the level of knowledge about the museums increased. In general, it was seen that the educational activities applied to the children of the experimental group at the Toy Museum had a positive effect on the problem solving skills, social skills and perspectives of the museum, and the effect was permanent.