Bursa ili anaokullarındaki 4, 5, 6 yaş grubu çocukların müzik eğitimine yönelik ihtiyaçların tespiti ve değerlendirilmesi
The determination and evaluation of the needs of 4, 5, 6 age group kindergarten children in Bursa towards music education
- Tez No: 204789
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmayla, okulöncesi eğitim kurumlarının müzik alanına yönelik öğretme-öğrenme ve ölçme-değerlendirme durumları ile görevli öğretmenlerin lisans dönemindealdıkları müzik eğitimin yeterliliğine ilişkin görüşleri ve müzik eğitimine yönelik önerilerialınmıştır. Araştırmanın problem cümlesi ?Bursa li Anaokullarındaki 4,5,6 Yaş GrubuÇocukların Müzik Eğitimine Yönelik htiyaçlar Nelerdir?? şeklinde belirlenmiş olupproblem cümlesine bağlı olarak ?Okul öncesi eğitim kurumlarının öğretme durumları,öğretmenlerin müzik alanına yönelik eğitim durumu ve mesleki donanımları ile her üçbasamağa yönelik görüş ve öneriler? 3 alt problem olarak araştırma basamaklarınıoluşturmuştur.Araştırmada, Bursa anaokullarında görev yapmakta olan 142 öğretmenden anketve görüşme yoluyla elde edilen veriler çeşitli frekans tabloları, ilişki bulmaya yönelikkorelasyon ve neden-sonuç etkileşimi gösteren regresyon uygulamalarıyladeğerlendirilmiş, yorumlanmış ve sonuçlar çıkartılarak özgün öneriler yapılmıştır. Eldeedilen bulgu, sonuç ve önerilere örnek olarak şunlar verilebilir: Lisans döneminde alınanmüzik eğitiminin yeterliliğine ilişkin öğretmenlerin görüşleri %34,5'i beklenen düzeyde,%41,5'i beklenen düzeyin altında ve %24'ü beklenmeyen düzeydedir. Lisans dönemindeizlenen müzik eğitiminde verilen teorik bilgilerin uygulanabilirliğini arttırmak içinöğretmen adaylarına yeterli uygulama imkanı sunulmalıdır. ?Öğretmenlerin müzikkonusunda bilgi, beceri yeterliliği? değişkeni ile ?Yürüttükleri müzik dersine ilişkinmemnuniyet? değişkeni arasındaki ilişki katsayısı r=0,367**'dir. Buna göre α=0,01alındığında değişkenler arasında pozitif yönde, güçlü ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.Öğretmenlerin bu değişkenlerden biri hakkındaki görüşleri arttıkça diğer değişkenhakkındaki görüşleri de artmaktadır. Öyleyse öğretmenlerin, müzik eğitimine yönelikmemnuniyetinin arttırılması yönünde tedbirler alınmalıdır. ?Müzik ÇalışmalarınaAyrılan Süre?ye ilişkin olarak pozitif görüşlere sahip sınıf öğretmeni ?müzik çalışmalarıve mekân durumu?na yönelik görüşlere de sahiptir.Anahtar SözcüklerMüzik Eğitimi, Okulöncesi Eğitim, Çocuk ve Müzik
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the current teaching-learning and evaluation-assessment situations of the pre-school education institutions regarding music and theviews of the teachers on the adequacy of the music education they received during theirundergraduate training and their suggestions regarding music education. The researchquestion of the study is ?What are the needs of 4,5,6 age group kindergarten children inBursa regarding music education?? and related 3 sub-questions are determined as ?Theteaching situations of the pre-school education institutions, the education and professionalstate of the teachers regarding music and views and suggestions for each age group?.The study is based on the data gathered via questionnaires and interviews with 142kindergarten teachers working in different institutions in Bursa, these data are evaluatedas various frequency tables, correlation analysis for finding relationships and regressionanalysis for displaying cause-effect interaction and the findings are discussed, conclusionsare drawn and unique suggestions are made. The following exemplifies the findings,results and suggestions: The views of the teachers regarding the adequacy of the musiceducation they received during university education are 34,5% expected level, 41,5%below expected level and 24% not expected level. The teacher trainees should be providedwith adequate practice opportunities in order to increase the applicability of thetheoretical knowledge given during music education in university education. Thecorrelation coefficient between ?the satisfaction regarding the music class they teach?variable and ?the knowledge, skill and adequacy of the teachers regarding music? variableis r=0,367**. When α is taken 0,01; there is a positive and significantly meaningful relationbetween the variables. As the views of the teachers regarding one of these variablesincrease, their views regarding the other also increase. Consequently, some precautionsshould be taken to increase the satisfaction of the teachers regarding music education. Theteacher who has positive view regarding ?the time assigned for music studies? also hasviews regarding ?music studies and place status?.Key WordsMusic Education, Pre-School Education, Child and Music