İnsan akciğer epitel hücresi ve akciğer kanseri hücrelerinde borik asidin endoplazmik retikulum stresi üzerindeki rolü
The role of boric acid on endoplasmic reticulum stress in human LUNG epithelial cells and LUNG cancer cells
- Tez No: 800605
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Araştırma Borik asit akciğer epitel hücreleri ve akciğer kanser hücreleri modellerinde ER stresi yolağını aktif hale getiriyor mu? Western Blot ve RT-qPCR tekniğinden yararlanılarak borik asitin ER stresi üzerindeki rolünün araştırılması, protein ve mRNA ifadelenmesinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Materyal Metod: Bu araştırmada A549 ve BEAS2B hücreleri model olarak kullanılmıştır. Bu doğrultuda, çalışma için uygun borik asit miktarı MTT analizleriyle tespit edilmiştir. Bu çalışmanın ardı sıra uygun koşullarda kültüre edilmiş hücrelere borik asit uygulaması yapılarak RNA ve protein izolasyonları yapılarak RT-PZR ve Western Blot analiz testleri yapılmıştır. Bulgular: ER stres yolağında rol alan genlerin (PERK, XBP1, MAOA, ATF6) gen ifadelenmesi seviyeleri relatif kuantitatif analizler ve Student T testi yapılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Research Does boric acid activate the ER stress pathway in lung epithelial cells and lung cancer cell models? It is aimed to investigate the role of boric acid on ER stress and to determine protein and mRN expression by using Western Blot and RT-qPCR technique. Material and Method: A549 and BEAS2B cells were used as models in this study. In this direction, the amount of boric acid suitable for the study was determined by MTT analysis. Following this study, RNA and protein isolations were made by applying boric acid to cells cultured under appropriate conditions, and RT-PCR and Western Blot analysis tests were performed. Results: Gene expression levels of genes involved in the ER stress pathway (PERK, XBP1, MAOA, ATF6) were compared by performing relative quantitative analyzes and Student's T test.