Sisteinil lökotrien reseptör antagonisti montelukast'ın pankreatik duktal adenokarsinom hücrelerinde antikanserojenik etkilerinin araştırılması
Investigation of anticarcinogenic effects of cysteinyl leukotriene receptor antagonist montelukast on pancreatic ductal adenocarcinoma cells
- Tez No: 800606
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLÜN ÇORA, DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Pankreas Kanseri, hızlı metastaz özelliği ile insidansı ve ölüm oranı yüksek olan ciddi bir hastalıktır. Pankreas kanserinde temel tedavisel yaklaşım kemoterapi ve radyoterapidir ancak kanser hücrelerinde oluşan direnç mekanizması tedaviyi başarısız kılmaktadır. Bu nedenle hastalığın ilerlemesinde ve direnç gelişmesinde etkili olan mekanizmaların incelenmesi, bu mekanizmaların terapötik hedef olarak kullanılabilirliğinin tespit edilmesi önemlidir. Sisteinil lökotrienler çok çeşitli farmakolojik ve fizyolojik etkinlikleri olan, 5-lipoksijenaz yoluyla araşidonik asitten sentezlenen proenflamatuar aracılı sinyal molekülleridir. Sisteinil lökotrien sinyalizasyonu plazma membranındaki CysLT1 ve CysLT2 reseptörlerine agonist bir molekülün bağlanmasıyla gerçekleşir. Enflamasyondaki rollerine ek olarak CysLT reseptörlerinin karsinogenezden de sorumlu olduğu, birkaç kanser türünde normal dokulardan daha fazla eksprese edildikleri belirtilmiştir. CysLT1R antagonist tedavisinin, çeşitli insan kanser hücre hatlarında apoptozu indükleyerek tümör büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir. Bu çalışmada CysLT1R antagonisti olan Montelukast'ın in vitro kültür ortamında pankreas kanseri üzerindeki antikanserojenik etkilerinin belirlenmesi hedeflendi. Bu amaçla ilk olarak Montelukast'ın hücre canlılığına etkisi hücrelerde MTT testi ile belirlenmiş IC50 değerleri bulunmuştur. Montelukast'ın kanserli olamayan hücrelere etkisini belirlemek için HEK293 hücreleri kullanılmıştır. Hücrelere IC50 dozlarında 48 saat Montelukast uygulaması yapılmış, ardından qRT-PCR ile CYSLTR1, CYSLTR2, GPR17, GPR99, ERK1/2, COX-2, MYC, HMGB1, TP53, MTOR, BAX, BCL-2, CASP3 genlerinin kantitatif ekspresyon analizi yapılmıştır. Western Blot ile BAX, BCL-2 ve CASP3 proteinlerinin ekspresyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, çalışmamızda elde ettiğimiz veriler ve literatürde yer alan sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde Montelukast'ın hücresel proliferasyonu inhibe ederek pankreas karsinogenezisini baskıladığı sonucuna ulaşılabilmektedir. Montelukast bu özelliği ile pankreas karsinogenezinin tedavisi için umut verici potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic Cancer is a serious disease with rapid metastasis and high incidence and mortality. The basic therapeutic approach in pancreatic cancer is chemotherapy and radiotherapy, but the resistance mechanism in cancer cells makes the treatment unsuccessful. For this reason, it is important to examine the mechanisms that are effective in the progression of the disease and the development of resistance, and to determine the usability of these mechanisms as therapeutic targets. Cysteinyl leukotrienes are proinflammatory-mediated signaling molecules synthesized from arachidonic acid via 5-lipoxygenase, with a wide variety of pharmacological and physiological activities. Cysteinyl leukotriene signaling occurs by binding of an agonist molecule to the CysLT1 and CysLT2 receptors on the plasma membrane. In addition to their role in inflammation, it has been stated that CysLT receptors are also responsible for carcinogenesis, and they are expressed more than normal tissues in several cancer types. CysLT1R antagonist therapy has been shown to inhibit tumor growth by inducing apoptosis in various human cancer cell lines. In this study, it was aimed to determine the anticarcinogenic effects of Montelukast, a CysLT1R antagonist, on pancreatic cancer in in vitro culture. For this purpose, firstly, the effect of Montelukast on cell viability was determined by IC50 values determined by MTT test in cells. HEK293 cells were used to determine the effect of Montelukast on non-cancerous cells. Montelukast was applied to the cells at IC50 doses for 48 hours, followed by quantitative expression analysis of CYSLTR1, CYSLTR2, GPR17, GPR99, ERK1/2, COX-2, MYC, HMGB1, TP53, MTOR, BAX, BCL-2, CASP3 genes by qRT-PCR. Expression analysis of BAX, BCL-2 and CASP3 proteins was performed by Western Blot. As a result, when the data we obtained in our study and the results in the literature are evaluated together, it can be concluded that Montelukast suppresses pancreatic carcinogenesis by inhibiting cellular proliferation. With this feature, Montelukast has promising potential for the treatment of pancreatic carcinogenesis.