Kur'an'da dünya hayatının aldatıcı yönleri ve bunlardan korunma yolları
Deceptive aspects of life in the holy Qur'an and ways to avoid them
- Tez No: 800624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kur'an-ı Kerim'de dünya hayatının aldatıcı oluşu vurgulanmaktadır. Dünyaya imtihan için gönderilen insan, dünyanın süslü ve çekici yönlerine karşı dikkatli olması konusunda uyarılmaktadır. Kâinattaki her şeyi denge üzerine yaratan Yüce Allah, insanın da bu dengeyi sağlayacak şekilde bir hayat yaşamasını ister. İnsan hayatı, iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama olan dünya hayatı, ahiret hayatını kazanma açısından çok önemlidir. İnsan, bu dünya hayatındaki tutum ve davranışlarıyla kalıcı olan ahiret hayatındaki akıbetini belirlemektedir. Bu nedenle dünya ve ahiret hayatını birbirinden bağımsız görmek mümkün değildir. Kur'an'da bize tavsiye edilen hem dünya hem ahiret saadetinin talep edilmesidir. İnsan, dünya ve ahiret hayatından birini tercih etme hatasına düştüğü vakit aldanabilmektedir. Allah'ın (c.c.) belirlediği yaşam tarzını benimseyip sırat-ı müstakim üzere ilerlediği vakit, her türlü aşırılıklardan ve hataya düşmekten korunmuş olacaktır. Kur'an'da sık sık üzerinde durulan dünya hayatının aldatıcı yönlerinin farkına varılması ve bu konuda yapılması gerekenleri konu edinen bu araştırmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, amacı ve yöntemi belirtilmiştir. Birinci bölümde; dünya hayatı ile ilgili kavramlar incelenmiş ardından Kur'an ve hadislerin genel olarak dünya hayatına bakışına kısaca yer verilmiş ve bu bölümde son olarak dünya hayatına karşı insanların farklı tutumları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde dünya hayatının aldatan yönlerine ve aldatıcı olması sebebiyle şeytanın tuzaklarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise dünya hayatına aldanma sebeplerine yer verilerek ardından korunma yolları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma hazırlanırken öncelikle klasik eserlere, akabinde konuyla ilgili olarak günümüze kadar yazılmış olan eserlere başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
That the worldly life is deceptive is emphasized in the Holy Qur'an. The person sent to the world for a test has been advised to be careful about the ornamental and attractive aspects of the world. Almighty Allah, who created everything in the universe on balance, also wants people to live a life in a way that ensures this balance. Human life comprises two stages: The life of this world, which is the first stage, is quite important in terms of gaining the hereafter. Human being determines his fate in the hereafter, which is permanent, through his attitudes and activities in this worldly life. Since the worldly life and hereafter mean a single life, it is not quite possible see one independent of the other. In consequence, what is recommended to us in the Holy Qur'an is to request happiness both in this world and in the hereafter. People are deceived because they fall into the mistake of choosing one of the lives of this world and the hereafter. When he/she adopts the lifestyle determined by Allah and proceeds in accordance with the sirat-i mustaqim, he/she will be protected from all kinds of unrestrained behaviors and faults. This study in which we attempted to notice the deceptive characteristics of the worldly life, that is repeatedly underlined in the Qur'an and to expose what needs to be done in this regard, consists of an introduction and three parts. In the introduction part of our study, having expressed the subject, objective, and method of the research in the first part, the concepts regarding worldly life are analyzed and then the general view of the Qur'an and hadiths on worldly life is briefly mentioned. Lastly, it has been tried to show the various attitudes of people with regard to the worldly life. In the second chapter, it has been touched upon the deceptive characteristics of the worldly life and the Satan's traps in these deceptive characteristics of the worldly life. As to the third part, by giving place to the reasons for being deceived by the worldly life, the methods of protection were tried to be identified. While preparing this research, first classical works, and then the works that have been written by now on the subject were utilized.