Hemşirelerde ücret tatmininin sendikal algı ve sendikal beklentiye etkisi
The effect of salary satisfaction in nurses on union perception and union expectation
  1. Tez No: 800646
  2. Yazar: SALİH TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE CEREV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Nursing, Healthcare Management, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, hemşirelerde sorunlu bir alan olarak görülen ücreti konu alarak, ücret tatmininin sendikal algı ve sendikal beklentiyle olan ilişkisini ve etkisini incelemektedir. Bu çalışmada, hemşirelerin ücret tatmini ölçülmüş, sendika yöneticilerinin bakış açılarıyla hemşirelerin çalışma hayatı ve ücret sorunları, sendikal algı ve beklentileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın amaçları ve varsayımları Sosyal Değişim Kuramına dayandırılmış ve bu kuram ışığında geliştirilmiştir. Bu çalışma, hemşirelerin ücret tatmin düzeylerinin artırılması için sendikaların önemi konusunda karar vericilere ve sağlık yöneticilerine önemli bir perspektif sunmaktadır. Araştırma nicel ve nitel tekniklerin ışığında karma yöntem desenlerinden paralel yakınsayan desenle gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2022-2023 yılları arasında Balıkesir'de yürütülmüştür. Nicel araştırmanın evrenini Balıkesir'de 3. basamak 3 eğitim araştırma hastanesinde çalışan 1250 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi G Power yazılım programında post hoc güç analizi için 0.47 etki büyüklüğü, %5 hata payı ile varyans analizi için 0.89 güç ile 210 hemşire yeterli bulunmuştur. Araştırmanın nitel kısmı sağlık hizmetlerinde faaliyet gösteren kamu sendikaları yönetici ve yetkilileri üzerinden amaçlı örnekleme yönteminin tipik örnekleme türüne göre 15 sağlık çalışanı sendika yetkilisi ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırmanın veri toplama aracı olan ölçek, dört bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölüm demografik değişkenlere yönelik önermeler, ikinci bölüm ücret tatmin ölçeği, üçüncü bölüm sendika algısı ölçeği ve dördüncü bölüm sendikal beklenti ölçeği şeklindedir. Araştırmanın verileri SPSS 26.0 programında analiz edilmiş, verilerin çözümlenmesinde sayı, yüzdeler, bağımsız gruplarda t testi ve One Way ANOVA Testleri ve farklılıkların nedeni için Tukay Post Hoc testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the issue of wages, which is considered a problematic area for nurses, focusing on the relationship and impact of wage satisfaction with union perception and union expectations. In this study, nurses' wage satisfaction was measured, and the perspectives of union leaders were evaluated regarding nurses' work life and wage issues, union perception, and expectations. The objectives and assumptions of the study were based on the Theory of Social Change and developed in light of this theory. This study provides decision-makers and healthcare managers with an important perspective on the importance of unions in increasing nurses' wage satisfaction levels. The study was conducted using a parallel convergent design of mixed method patterns in the years 2022-2023 in Balıkesir. The population of the quantitative research consisted of 1250 nurses working in three tertiary education research hospitals in Balıkesir. The sample size for the research was determined as 210 nurses with 0.47 effect size for post hoc power analysis in G Power software program and 0.89 power for variance analysis with 5% margin of error. The qualitative part of the research was conducted with purposive sampling method on 15 healthcare union officials and managers through semi-structured interview technique. The scale used for data collection in the quantitative research consists of four parts. The first part includes propositions regarding demographic variables, the second part is the salary satisfaction scale, the third part is the union perception scale, and the fourth part is the union expectation scale. The data of the research were analyzed using SPSS 26.0 program, and number, percentages, independent samples t-test and One Way ANOVA Tests were applied for analyzing the differences and Tukay Post Hoc test was applied to determine the reason for the differences.