X-ray properties of the non-cool-core cluster abell 2147
Soğuk çekirdekli olmayan küme abell 2147'nin X-ışını özellikleri
  1. Tez No: 800648
  2. Yazar: ÖZDEN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZUO MAKISHIMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Tokyo (Tokyo Daigaku)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Orta zenginlikteki cD olmayan Abell 2147 galaksi kümesinin XMM-Newton verileri, kırmızıya kayma z=0.035, X-ışını yüzey parlaklığının, sıcaklığının ve metal bolluğunun radyal dağılımları analiz edildi. Ölçülen X-ışını sıcaklığı, merkezden ~ 3' (~ 130 kpc) 'ye kadar 5.2 ± 0.8 keV'de sabittir, ~ 13'te (~ 600 kpc) ≤ 3.5 keV'ye düşer. Elde edilen cosmic element profili, Güneş değerinin 0.26 ± 0.08 katında sabit olmakla tutarlıdır, ancak dışa doğru hafif bir düşüş önerilmektedir. X-ışını yüzey parlaklığı, b = 0.50 ± 0.14 ve çekirdek yarıçapı 145“ ± 45”= 105 ± 33 kpc'lik bir çekirdek yarıçapı olan tek bir b-modeli ile tanımlanabilir. Abell 2147'nin bu özellikleri, çalışmalar en çok yapılan cD olmayan küme Abell 1060'ınkilerle aynı şekildedir. Tipik cD kümeleriyle karşılaştırıldığında, Abell 2147, özellikle dış sıcaklık düşüşü de dahil olmak üzere, dış bölgelerdeki X-ışını özelliklerinde benzerdirler. Bununla birlikte, merkezi bölgelerde (~ 100 kpc içinde), Abell 2147 ve Abell 1060, birçok cD kümesinde görülen ana özelliklerden yoksundur: sıcaklık düşüşü, cosmic element artışları ve yerçekimi potansiyelinde iç içe geçmiş iki ölçek uzunluğuna dair kanıtlar bu özelliklerdir.
Özet (Çeviri)
XMM-Newton data of the medium-richness non-cD cluster of galaxies Abell 2147, at a redshift of z= 0.035, were analyzed for radial distributions of its X-ray surface brightness, temperature, and metal abundances. The measured X-ray temperature is constant at 5.2 ± 0.8 keV up to ~3' (~ 130 kpc) from the center, while it decreases to ≤ 3.5 keV at ~13' (~ 600 kpc). The obtained abundance profile is consistent with being constant at 0.26 ± 0.08 times the Solar value, although a slight outward decrease is suggested. The X-ray surface brightness can be described by a single b-model, with b= 0.50 ± 0.14 and a core radius of 145“ ± 45”= 105 ± 33 kpc. These properties of Abell 2147 agree with those of the best-studies non-cD cluster, Abell 1060. When compared with typical cD clusters, Abell 2147 agrees in its X-ray properties in outer regions, including in particular the outward temperature decrease. However, in the central regions (within ~ 100 kpc), Abell 2147, as well as Abell 1060, lacks major characteristics seen in many cD clusters; the temperature decrease, the abundance enhancements, and evidence for nested two scale lengths in the gravitational potential.