Beden eğitimi dersine yönelik anne-baba tutumlarının ergen öğrencilerin derse yönelik tutumlarını yordama gücü (Nevşehir İli Örneği)
The predictive power of parental attitudes towards the physical education lesson over the teenage students' attitudes towards the lesson (Example of Nevşehir)
  1. Tez No: 542666
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH NURİ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma grubunu 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Nevşehir ilinde farklı liselerde okuyan 763'ü kadın, 673'ü erkek olmak üzere toplam 1436 lise öğrencisi ile bu öğrencilerin anne ve babaları oluşturmuştur. Araştırmanın amacı, beden eğitimi dersine yönelik anne-baba tutumlarının, öğrencilerin derse yönelik tutumlarını yordama gücünü belirlemektir. Ayrıca öğrencilerin derse karşı tutumlarının cinsiyet, sınıf düzeyi, okudukları lise türü ile aktif spor yapma değişkenlerine göre; anne-babaların derse yönelik tutumlarının ise anne ve baba görüşleri ve spor yapma değişkenlerine bağlı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Öğrencilerin ve ebeveynlerinin derse karşı tutumlarını belirlemek için iki farklı anket kullanılmıştır. Öğrencilerin tutumlarını belirlemek için Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği”ile ebeveynlerin tutumlarını belirlemek için Öncü ve Güven (2011) tarafından geliştirilen“Çocuklarının Beden Eğitimi Dersine Katılımıyla İlgili Ana-Baba Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Analizler, betimsel istatistiklerin yanında bağımsız gruplarda aritmetik ortalamalar arası farka ait t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelâsyon ve regresyon analizleri ile elde edilmiştir. Yapılan analiz sonuçları SPSS 21.0 programı ile çözümlenmiştir. Araştırmaya göre öğrencilerin anne-babalarının beden eğitimi dersi tutumlarının olumlu olduğu görülmektedir. Öğrencilerin ve anne-babalarının beden eğitimi dersi tutumları arasındaki ilişkiye bakıldığında ise aralarında pozitif yönde ve orta seviyede bir ilişki görülmektedir. Yani ebeveynlerin derse karşı tutumları artış gösterdikçe çocuklarının da tutumları olumlu derecede yükselmektedir. Yapılan regresyon analizi sonucunda anne-babaların beden eğitimi dersi tutumlarının çocuklarının beden eğitimi dersi tutumları üzerindeki etkilerinin istatistiksel açıdan anlamlı olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin beden eğitimi dersine karşı tutum puanlarının %26'sını öğrenci veli tutum puanları açıklamaktadır. Araştırmada çeşitli değişkenlere göre beden eğitimi dersi tutumları incelendiğinde; cinsiyet değişkenine göre erkekler lehine, sınıf seviyesine göre 9. ve 10. sınıflar lehine, okul türüne göre Özel Anadolu Lisesinde öğrenim gören öğrenciler lehine, aktif spor yapma/yapmama değişkenine göre aktif spor yapanlar lehine, anne-babası aktif olarak spor yapma/yapmama değişkenine göre ebeveynleri aktif spor yapanlar lehine anlamlılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study group consists of 763 girls and 673 boys in total 1436 high school students, who are studying in various high schools across the city of Nevşehir in 2016-2017 academic year, and their parents. The aim of the research is to identify the predictive power of parental attitudes towards the physical education lesson over the teenage students' attitudes towards the lesson. Besides, it is aimed to analyze the students' attitudes towards the physical education lesson with respect to the variables of gender, class level, the different high schools studied at and doing exercises actively and as for the parents' attitudes towards the lesson, with respect to the variables of parents' opinions and doing exercises. The relational research model is used in the study. Two different questionnaires were used to determine the attitudes of students and their parents towards the course. In order to specify the student's attitudes,“The physical education and sports attitude scale”developed by Demirhan and Altay (2001) was used, and to specify the parents' attitudes“Attitudes of parents towards participation of their children in physical education classes scale”developed by Öncü and Güven (2011) was used. In addition to descriptive statistics, the analyzes were performed by t-test, one-way analysis of variance, correlation and regression analysis of the difference between the arithmetic means in independent groups. The results of the analysis were analyzed with SPSS 21.0 program. According to the research, it is understood that parent's attitudes towards the physical education lesson are positive. When the connection between parents' and students' attitudes is considered, we can see a positive and a medium-level connection. In other words, when the attitudes of parents towards the physical education lesson increase positively, children's attitudes also increase positively. According to the regression analysis, it is determined that the effects of parents' attitudes towards the physical education lesson over students' attitudes towards the lesson are statistically significant.%26 of the students' attitude points towards the physical education lesson can be explained with parents' attitude points. When attitudes towards the physical education lesson are studied in view of various variables in the research; a significance is seen in favor of men in respect to gender variable, in favor of 9th and 10th graders in respect to class level variable, in favor of students studying at a Private Anatolian High School in respect to school type variable, in favor of those doing exercises actively in respect to the variable of doing exercises actively or not, in favor of those whose parents do exercises regularly in respect to the variable of parents' doing exercises actively or not.