Düzenli beslenme programı ile egzersiz yapan bireylerde beden kitle indeksindeki değişimlerin incelenmesi
Examination of changes in body mass index in individuals WHO exercise with regular nutrition program
- Tez No: 800651
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ MENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Egzersiz yapan bireylerin beslenme programı, yaşam faaliyetleri ve antrenmanları için harcadıkları enerji, vitamin, mineral ve proteini tam olarak karşılamalıdır. Antrenman şiddeti arttıkça enerji ihtiyacı artmaktadır. Egzersizin şiddeti fazla ise ona göre daha yoğun bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Egzersizde beslenmenin önemini görmek amacıyla 30 katılımcı ile 15 katılımcılı deney grubu, 15 katılımcılı kontrol grubu oluşturularak, deney grubuna düzenli beslenme programları oluşturulup buna uyumu sağlanarak aynı zamanda haftada 2 gün düzenli olarak 50 dk. egzersiz yaptırılmıştır. Kontrol grubuna ise yalnızca düzenli egzersiz programı yaptırılmıştır. Elde edilen verilerin SPSS analiz programı ile istatiksel analizleri yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak inbody 270 ve çevre ölçümleri için mezura kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilen istatiksel analizinde, Paired Sample T Testi, normallik testi, Man Whitney U Testi, Bağımsız Grup T Testi ve Leneve Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The nutrition program of individuals who exercise should fully meet the energy, vitamins, minerals and protein they spend for life activities and training. As the intensity of the training increases, the energy requirement increases. If the intensity of the exercise is high, a more intense nutrition program should be prepared accordingly. In order to see the importance of nutrition in exercise, an experimental group with 30 participants and 15 participants, a control group with 15 participants were formed, regular nutrition programs were created for the experimental group and compliance was ensured, and at the same time, 2 days a week for 50 minutes on a regular basis. exercise has been done. Only regular exercise program was applied to the control group. Statistical analyzes of the obtained data were made with the SPSS analysis program. Inbody 270 was used as data collection tool and tape measure was used for circumference measurements. Paired Sample T Test, normality test, Man Whitney U Test, Independent Group T Test and Leneve Test were used in the statistical analysis of the data obtained in the study.