Temporomandibular eklem patolojilerinin tanısında manyetik rezonans görüntüleme ile kinematik manyetik rezonans görüntülemenin yeri
  1. Tez No: 80066
  2. Yazar: MUZAFFER BABADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NURİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalma başvuran 100 hasta grubu ile yapılan bu çalışmada hastaların yakınmaları klinik muayene bulguları sonucunda elde edilen ön bilgiler doğrultusunda MR görüntüleme ve kinematik MR görüntüleri kullanılarak tam konulmuştur. Elde edilen bulguların literatürle uyumlu olduğu görülmüştür. Sonuç olarak TME patoloji görüntülenmesinde MR görüntüleme tekniği ve kinematik MRG tekniği teşhis için tanımlanmış unsurları oluşturmaktadır. Anahtar Kelimeler : 1- Temporomandibular eklem 2- Manyetik Rezonans Görüntüleme 3- Kinematik Manyetik Rezonans Görüntüleme 87
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was based on a group of 100 patients who were attempted to Department of Oral Diagnosis and Radiology, Faculty of Dentistry, Ankara University. The diagnosis was made which the age of the patient's symptom and their clinical examination, and MR imaging and kinematic MR imaging findings. The findings were in agreement with the literature. In conclusion MR imaging technique and kinematic MR imaging technique produce defined principal of diagnosis in imaging of TMJ pathhologies. Keywords : 1- Temporomandibular Joint 2- Magnetic Resonance Imaging 3- Kinematic Magnetic Resonance Imaging 88