Membranöz nefropati tanılı hastalarda nötrofil/lenfosit ve platelet/lenfosit oranlarının hastalık prognozu üzerine etkisi
The effect of neutrophil/lymphocyte and platelet/lymphocyte ratios on disease prognosis in patients with membranous nephropathy
- Tez No: 800661
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Erişkin nefrotik sendromun en önemli nedeni membranöz nefropatidir (MN). MN prognozunu değerlendirmek adına bazı faktörler tespit edilmiştir. Erkek cinsiyet, Asya kökenli olmak, ileri yaş, başlangıçtaki renal fonksiyon bozukluğu, proteinürinin derecesinin yüksek olması, IgG ve α-1 mikroglobulinin idrar ekskresyonu yüksekliği, glomerüler segmental sklerozis kötü prognostik faktörlerdir. Nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve platelet/lenfosit oranı (PLR) güncel olarak kullanılan sistemik inflamasyona işaret eden belirteçlerdir. Primer MN'li hastalarda NLR ve PLR'nin prognoz üzerine etkisini inceleyen literatür kısıtlıdır. Biz bu çalışmada NLR ve PLR'nin primer MN'li hastaların 5 yıllık takiplerinde prognoz üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bununla beraber ikincil olarak sosyodemografik ve biyokimyasal değerlerin prognoz üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. İki farklı hastaneden toplamda 75 primer MN'li hastanın 60 aylık takiplerine dair veriler sosyodemografik veriler, biyokimya ve hemogram değerleri retrospektif olarak toplanmıştır. 6. ayda ve 12. ayda proteinürinin iyileşmesi, risk düzeyi, son dönem böbrek yetmezliğine (SDBY) gidiş (eGFR
Özet (Çeviri)
The most common cause of adult nephrotic syndrome is membranous nephropathy (MN). Several factors have been identified to evaluate the prognosis of MN. Male gender, Asian ethnicity, advanced age, low initial renal function, high degree of proteinuria, high urinary excretion of IgG and α-1 microglobulin, and glomerular segmental sclerosis are poor prognostic factors. Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and platelet/lymphocyte ratio (PLR) are currently used as indicators of systemic inflammation. There is limited literature on the impact of NLR and PLR on the prognosis of patients with primary MN. In this study, we aimed to evaluate the effect of NLR and PLR on the prognosis of primary MN patients during a 5-year follow-up period. Additionally, the impact of sociodemographic and biochemical values on prognosis was evaluated. Data on sociodemographic, biochemical, and hemogram values of 75 primary MN patients from two different hospitals were collected retrospectively for a 60-month follow-up period. The prognostic effect of NLR and PLR at the time of diagnosis on proteinuria improvement, risk level, progression to end-stage renal disease (eGFR