6 haftalık pliometrik antrenmanların futsalcılarda bazı performans parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 6 weeks plyometric trainings on some performance parameters on futsal players
  1. Tez No: 800660
  2. Yazar: EROL AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma 6 haftalık pliometrik antrenmanların 17-19 yaş grubu erkek futsal oyuncularında bazı performans parametreleri üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmaya herhangi bir sağlık problemi olmayan, son 4 yıldır kulüpler bünyesinde lisanslı aynı zamanda okul sporları kapsamında düzenli olarak yarışmalara katılan ve 2021-2022 sezonunda futsal branşında final oynayan Iğdır 125.Yıl Anadolu Lisesi ve Mehmet Murat İşler Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinden oluşan 15 deney, 15 kontrol grubu toplam 30 futsal oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Deney ve kontrol grupları düzenli olarak futsal antrenmanı yaparken, deney grubuna futsal antrenmanlarının haricinde 6 hafta boyunca haftada 3 gün ekstra pliometrik antrenmanı yaptırılmıştır. Her iki grubun da boy-kilo, vücut kütle indeksi, 30 metre sürat testi, dikey sıçrama testi, esneklik testi, çeviklik testi çalışma öncesi (ön test) ve sonrası (son test) iki ölçümü yapılmıştır. Tüm değişkenler için ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Verilerin normallik dağılımını belirlemek için Shapiro-Wilk testi yapılmıştır. Verilerin dağılımının normal olmasından dolayı grup içi ön test ve son test değerlerinin karşılaştırılmasında bağımlı t testi kullanılırken, gruplar arası ön test ve son test değerlerinin karşılaştırılmasında ise bağımsız t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of 6-week plyometric training on some performance parameters in 17-19 age group male futsal players. 15 experiments consisting of students from Iğdır 125th Year Anatolian High School and Mehmet Murat İşler Social Sciences High School, who have no health problems, who have been licensed by clubs for the last 4 years, who regularly participate in competitions within the scope of school sports, and who played in the futsal branch in the 2021-2022 season, A total of 30 futsal players, 15 in the control group, participated voluntarily. While the experimental and control groups were doing futsal training regularly, the experimental group was given extra plyometric training 3 days a week for 6 weeks, apart from futsal training. While the experimental and control groups were doing futsal training regularly, the experimental group was given extra plyometric training 3 days a week for 6 weeks, apart from futsal training. Height-weight, body mass index, 30 meters sprint test, vertical jump test, flexibility test, agility test both groups were measured before (pre-test) and after (post-test) study. Mean and standard deviation values for all variables calculated. Shapiro-Wilk test was used to determine the normality distribution of the data. Due to the normal distribution of the data, the dependent t test was used to compare the pretest and posttest values within the group, while the independent t test was used to compare the pretest and posttest values between the groups.