Tavşanlarda oluşturulan nazal septum perforasyon modelinde intranazal nigella sativa oil uygulamasının nazal septum mukozasındaki yara iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of intranasal nigella sativa oil application on wound healing in the nasal septum mucosa in the nasal septum perforation model created in rabbits
- Tez No: 800662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BUĞRA CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, septum perforasyonunun yara iyileşmesinde topikal uygulanan Nigella Sativa Oil'in (NSO) etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızı, erkek Yeni Zellanda suşu beyaz tavşanlar üzerinde gerçekleştirdik. Ortalama 300-400 g ağırlığında, 9-10 aylık 14 adet tavşan randomize olarak yedili iki gruba ayrıldı. Tavşanların kolumellarının yaklaşık 0.5 cm gerisinden perforatör yardımıyla 0.5 cm'lik dairesel perforasyon oluşturuldu. NSO ve serum fizyolojik, uygun boyutlardaki emici süngerlerle intranazal olarak her sabah aynı saatte aynı uygulayıcı tarafından on gün uygulandı. Septumlar onuncu günün sonunda anestezi altında eksize edilerek, patolog tarafından gruplar bilinmeden incelendi. BULGULAR: Eksize edilen septum örneklerinde; defektin epitel rejenerasyonu, fibroblast sayısı, kolajen yoğunluğu, kapiller damar yoğunluğu, akut iltihap hücresi, kronik iltihap hücresi ve dev hücre varlığı, eozinofil miktarı, granülasyon dokusu miktarı, kıkırdak dejenerasyonu/rejenerasyonu ile defektin makroskobik kapanması gruplara ayrılarak değerlendirildi. Epitel rejenerasyonu, fibroblast sayısı, kolajen yoğunluğu, kapiller damar yoğunluğu, akut iltihap hücresi ve dev hücre varlığı, eozinofil miktarı, granülasyon dokusu miktarı, kıkırdak rejenerasyonu/dejenerasyonu ile defektin makroskobik kapanması istatistiksel açıdan gruplar arasında anlamlı bulundu (p 0.05). SONUÇ: Histopatolojik değerlendirmeler, Nigella Sativa Oil'in septum perforasyonlarında yara yeri iyileşmesini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, it was aimed to evaluate the effect of topically applied Nigella Sativa Oil (NSO) on wound healing of septum perforation. MATERIALS AND METHOD: We performed our study on male New Zealand white rabbits. 14 rabbits 9-10 months old, weighing 300-400 g on average, were randomly divided into two groups of seven. A 0.5 cm circular perforation was created with the help of a perforator, about 0.5 cm behind the columella of the rabbits. NSO and saline; It was applied intranasally with absorbent sponges of appropriate sizes every morning at the same time by the same practitioner for ten days. Septums were excised under anesthesia at the end of the tenth day and examined by the pathologist without knowing the groups. RESULTS: In excised septum samples; epithelial regeneration of the defect, fibroblast count, collagen density, capillary vessel density, presence of acute inflammatory cells, chronic inflammatory cells and giant cells, amount of eosinophils, amount of granulation tissue, cartilage degeneration/regeneration and macroscopic closure of the defect were evaluated by dividing them into groups. Epithelial regeneration of the defect, fibroblast count, collagen density, capillary vessel density, presence of acute inflammatory cells and giant cells, amount of eosinophils, amount of granulation tissue, cartilage regeneration/degeneration and macroscopic closure of the defect were statistically significant between the groups (p 0.05). CONCLUSION: Histopathological evaluations show that Nigella Sativa Oil positively affects wound healing in septum perforations.