Plastik deformasyon sonrası TNTZ, inconel ve nitinol'un mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical properties of TNTZ, inconel and nitinol after plastic deformation
- Tez No: 800695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SEZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: TNTZ, Inconel 925 ve NiTi alaşımlarının plastik deformasyona ile uğratılarak mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi Yöntem: Plastik deformasyon için haddeleme yöntemi kullanılmıştır. TNTZ, Inconel 925 ve NiTi alaşımlarının %30,50 ve 70 oranlarında deforme olması edilmesi durumunda çeşitli mekanik deneyler (mikrosertlik, aşınma, korozyon ve basma testi) uygulanarak mekanik özelliklerdeki değişim incelenmiştir. Bulgular: TNTZ, Inconel 925 ve NiTi alaşımlarının mikro yapısındaki değişim karakterizasyon yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Bunun sonucunda deformasyon oranı arttıça özellikle alaşımların mikro yapı %70 deforme olmuş numunelerde ince taneli ve anizotropik bir yapıda olduğu tespit edilmiştir. Yapılan mekanik deneyler sonucunda da TNTZ, Inconel 925 ve NiTi alaşımlarının deformasyon oranı arttıkça mekanik özelliklerinde de iyileşmenin sağlandığı görülmştür. Özelliklede %70 deforme olan numunelerde bu iyileşmenin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada NiTi, TNTZ ve Inconel 925 alaşımlarının biyomedikal sektöründe metalik biyomalzeme olarak kullanımını yaygınlaştırmak için plastik deformasyon yöntemi ile bu alaşımların sertliği ve buna bağlı olarak mekanik özelliklerinin geliştirilmesi hedefi ile çalışmalar yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalarda en iyi serlik artışı % 69 ile Inconel 925 alaşımında elde edilmiştir. Basma deneyi sonucunda en iyi akma dayanımı 2350 MPa ile TNTZ alaşımında elde edilmiştir. En iyi korozyon direnci de yine 1,02 mpy ile Inconel 925 alaşımında sağlandığı tespit edilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar ışığında bu alaşımların biyomalzeme olarak kullanım trendini artıracak mekanik özelliklerin artırılmış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Improvement of mechanical properties of TNTZ, Inconel 925 and NiTi alloys by plastic deformation Method: The rolling method was used for plastic deformation. In case of deformation of TNTZ, Inconel 925 and NiTi alloys at 30.50% and 70%, the change in mechanical properties was investigated by applying various mechanical tests (microhardness, wear, corrosion and compression test). Results: Changes in the microstructure of TNTZ, Inconel 925 and NiTi alloys were investigated using characterization methods. As a result of this, as the deformation rate increased, it was determined that the alloys had a fine-grained and anisotropic structure, especially in the samples whose microstructure was 70% deformed. As a result of the mechanical experiments, it was observed that the mechanical properties of TNTZ, Inconel 925 and NiTi alloys increased as the deformation rate increased. It has been determined that this improvement is more especially in the samples that are 70% deformed. Conclusion: In this study, studies were carried out with the aim of improving the hardness and mechanical properties of these alloys by plastic deformation method in order to popularize the use of NiTi, TNTZ and Inconel 925 alloys as metallic biomaterials in the biomedical sector. In the experimental studies, the best hardness increase was obtained in Inconel 925 alloy with 69%. As a result of the compression test, the best yield strength was obtained in TNTZ alloy with 2350 MPa. It was determined that the best corrosion resistance was obtained in Inconel 925 alloy with 1.02 mpy. In the light of experimental studies, it has been determined that these alloys have increased mechanical properties that will increase the trend of use as biomaterials.