İç hastalıkları servis ve polikliniğine başvuran hastalarda vitamin d eksikliğine parathormon yanıtının incelenmesi
Investigation of parathormone response to vitamin d deficiency in patients applied inpatient and outpatient clinics
  1. Tez No: 800696
  2. Yazar: BİRKAN ALAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÇALIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Çalışmamızda D vitamini eksikliği ve yetersizliği olan erişkinlerde parathormon yanıtını değerlendirmeyi ve bununla ilişkili faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine başvuran veya iç hastalıkları servisinde yatan 18 yaş ve üzeri hastalarda, 25(OH) D vitamini eksikliği ve yetersizliği olan hastaların poliklinik ve servis takibini yapan hekimlerin veri tabanında kayıtlı notları ve laboratuvar verileri değerlendirmeye alınmıştır. 25(OH) D vitamini değeri ≤20 ng/ml olan hastalar çalışma kapsamına alındı. Dışlanma kriterleri; 18 yaş altında olanlar, bilinen hipoparatiroidi, hiperparatiroidi, kronik böbrek yetersizliği, kronik karaciğer hastalığı, malignite, magnezyum eksikliği tanıları bulunan hastalar; gebelik, veri tabanında laboratuvar değerleri eksik olan hastalar olarak belirlendi. Her hasta için yaş, cinsiyet, hastaların başvurusu sırasında eşzamanlı olarak kan biyokimyasında bakılan 25(OH) D vitamini, parathormon, kreatinin, albümin, kalsiyum, fosfor, magnezyum değerleri kaydedilmiştir. Parathormon düzeyi 15-65 pg/ml aralığındaki değerler normal, bu aralığın üzerinde olan seviyeler yüksek olarak sınıflandırıldı. 25(OH) D vitamini düzeylerine göre hastalar 10-20 ng/ml olanlar vitamin D yetersizliği,
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the parathormone response and the factors related to parathormone response in adults with vitamin D deficiency and insufficiency. Materials and Methods: In our study, we evaluated the data recorded in the database of physicians who followed up the outpatient and inpatient clinics. We included patients aged 18 and older, with a vitamin D level of less than 20 ng/ml, who either were admitted to Sisli Hamidiye Etfal Health Application and Research Center Hospital Internal Medicine wards or were evaluated in outpatient settings. Patients under 18 years of age, patients with known diagnoses of hypoparathyroidism and hyperparathyroidism, chronic renal failure, chronic liver disease, malignancy, magnesium deficiency, determined pregnancy, patients with insufficent laboratory values in the database were excluded. During admission, age, sex and plasma 25(OH) vitamin D, parathormone, creatinine, albumin, calcium, phosphorus, magnesium, alkaline phosphatase levels were recorded. Parathormone levels in the range of 15-65 pg/ml were classified as normal, and levels between or above this range were classified as normal and high, respectively. Patients were divided into two groups according to 25(OH) vitamin D levels, 10-20 ng/ml as vitamin D insufficiency and less than 10 ng/ml as vitamin D deficiency. Parathormone response was evaluated according to 25(OH) vitamin D level in these 2 groups. Results: 1351 patients with 25(OH) vitamin D values of ≤20 ng/ml were included in the study. 67.5% (912) were female and 32.5% (439) were male. The mean age was 47.14±16.56 (min.18- max.101). In our study, age, female gender, serum creatinine level, serum TSH level were found among the factors that positively affected PTH response in vitamin D deficiency. Serum free T3, vitamin D and serum calcium levels were found to negatively affect the PTH response. ix Biochemically, hyperparathyroidism was detected in 13.91% of all participants. In our study, we found that 77.3% of patients with vitamin D deficiency (vitamin D