18-65 yaş arası bireylerde mikrobiyota bilgi düzeyi ve gastrointestinal semptomlar arasındaki ilişki
- Tez No: 800694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Vücudumuz, çeşitli yerlerinde konuşlanmış, mikrobiyota adını verdiğimiz mikrop toplulukları ile karşılıklı iş birliği halindedir. Normal koşullarda mikrobiyota, hastalığa sebep olan patojenlerin vücuda yerleşmesine izin vermez. Konağın bağışıklık sistemindeki aksaklık ya da mikrobiyotanın kalıtımındaki değişiklik gibi birtakım olaylar bu dengenin bozulmasına ve hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Biz bu çalışmamızda 18-65 yaş arası bireylerde mikrobiyota bilgi düzeyi ve gastrointestinal semptomlar ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı, gözlemsel niteliktedir. Toplamda 48 sorudan oluşan sosyodemografik bilgiler, mikrobiyota ve probiyotikler hakkında genel bilgiler ile Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği ve Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği yüz yüze/online olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 349 kişiye uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our body is in mutual cooperation with the microbe communities that we call the microbiota in various parts of our body. Under normal conditions, the microbiota does not allow pathogens that cause disease to settle in the body. Some events, such as a malfunction in the host's immune system or a change in the inheritance of the microbiota, may cause this balance to be disrupted and diseases to occur. In this study, we planned to evaluate the relationship between microbiota knowledge level and gastrointestinal symptoms in individuals aged 18-65 years. Materials and Methods: Our study is single-centered, cross-sectional, descriptive and observational in nature. Sociodemographic information, general information about microbiota and probiotics, and Microbiota Awareness Scale and Gastrointestinal Symptom Rating Scale, consisting of 48 questions in total, were applied to 349 people who agreed to participate in the study face-to-face/online.