Endüstriyel tavukçuluk alanında kullanılmak üzere mikrobiyal kaynaklı antimikrobiyal peptit üretimi, optimizasyonu ve antibakteriyel etkisinin belirlenmesi
Production, optimization and determination of antibacterial effect of microbial sourced antimicrobial peptide to be used in industrial poultry
- Tez No: 800710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Antibiyotikler, günümüzde en çok tercih edilen kimyasal ajanlardır. Etlik piliç endüstrisinde kullanımları pozitif etki yaratmaktadır. Ancak kontrolsüz kullanımları antibiyotiğe dirençli mikroorganizmaların gelişmesine sebep olarak kullanımlarını sınırlandırmıştır. Bu durum dirençli mikroorganizmalar ile mücadele için yeni ajanların araştırılması ihtiyacını oluşturmuştur. Bu bağlamda, antimikrobiyal peptitler potansiyel bir alternatif ajan olarak karşımıza çıkmaktadır. Geniş spektrumlu antimikrobiyal aktivite gösteren bu peptitlere karşı mikroorganizmaların direnç geliştirme seviyeleri daha düşüktür. Ayrıca, antimikrobiyal peptitlerin büyüme performansını arttırdığı, bağırsak mikrobiyatasını ve morfolojisini değiştirerek besin sindirimini olumlu etkilediği de bilinmektedir. Bu özellikleri ile sağlık ve tarım başta olmak üzere birçok alanda kullanım potansiyeline sahip doğal antibiyotiklerdir. Gereç ve Yöntem: Elde edilen bakterinin indol, metil kırmızı gibi kimyasallar aracılığıyla fenotipik özellikleri belirlenirken 16S rRNA analiziyle de genotipik özellikleri belirlendi. Antimikrobiyal aktivite testleri kuyu difüzyon metoduyla gerçekleştirildi. Zaman, sıcaklık, besiyeri ve eser elementler değiştirilerek maksimum antimikrobiyal peptit üretimi sağlandı. Bulgular: Yeni bir antimikrobiyal peptit üretme özelliği olan bakteri tanımlandı. Antimikrobiyal peptit üretiminin en iyi Triptik Soya Besiyeri içerisinde 30°C'de 24 saatte olduğu belirlendi. Son inhibisyon skoru 2,01 olarak belirlendi. Sonuç: Elde edilen peptit ile tavukçuluk sektöründe antibiyotik direncinin artmasına ve yeni antibiyotik geliştirme süreçlerinde yaşanan sıkıntılara alternatif bir çözüm olabilecek antimikrobiyal ajan üretimi sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: Antibiotics are the most preferred chemical agents today. Their use in the broiler industry has a positive effect. However, their uncontrolled use has limited their use by causing the development of antibiotic-resistant microorganisms. This situation has created the need to search for new agents to combat resistant microorganisms. In this context, antimicrobial peptides emerge as a potential alternative agent. Microorganisms have lower resistance development levels against these peptides, which show broad-spectrum antimicrobial activity. It is also known that antimicrobial peptides increase growth performance and positively affect food digestion by changing intestinal microbiota and morphology. With these features, they are natural antibiotics with the potential to be used in many areas, especially in health and agriculture. Materials and Methods: While the phenotypic characteristics of the obtained bacteria were determined by chemicals such as indole, methyl red, the genotypic characteristics were determined by 16S rRNA analysis. Antimicrobial activity tests were performed by the well diffusion method. Maximum antimicrobial peptide production was achieved by changing time, temperature, medium and trace elements. Results: A new antimicrobial peptide-producing bacterium has been identified. It was determined that antimicrobial peptide production was best in Tryptic Soy Broth in 24 hours at 30°C. The final inhibition score was determined as 2.01. Conclusion: With the peptide obtained, it will be possible to produce antimicrobial agents, which can be an alternative solution to the increase of antibiotic resistance in the poultry industry and the problems experienced in the development of new antibiotics.